| Cristinuș24 a întrebat:

Care este diferenta intre arhitect, proiectant si designer de interior? Facultatea pe care o voi urma este aceeasi pentru fiecare? Cam cat castiga un arhitect/ proiectant/ designer? Multumesc. happy

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Prima și ultima sunt mana în mana, se studiază la aceeași facultate: Facultatea de arhitectura și Urbanism.

Pentru a deveni inginer proiectant în domeniul constructiilor, trebuie sa optezi pentru o facultate de Construcții civile și industriale.

Uite aici principalele diferente intre designer de interior si arhitect:
https://vivico.ro/......-interior/

Inginerul proiectant calculeaza rezistenta viitoarei structuri in programe specializate (de la ETABS sau SAP 2000, la Autodesk Robot, AXIS VM sau TEKLA),
redacteaza documentatia scrisa (memorii tehnice si etc) si se ocupa de documentatia tehnica pentru viitoarea structura:
fie ea clasica (beton armat sau structura pe cadre),
structura metalica,
prefabricate din beton armat,
sau mixta (cadre metalice plus prefabricate).
Cu alte cuvinte, deseneaza planurile pentru fundatii, plansee, stalpi, grinzi, plan centuri, sectiunile pentru fundatii si alte elemente ale constructiei, planuri si sectiuni pentru scari, pentru sarpanta, etc.

Deasemenea, are obligatia de a urmari in linii mari respectarea documentatiei pe parcursul constructiei, trebuie sa sa asigure ca betonul prescris este si cel folosit, ca diametrele pentru fierul beton si numarul de bare (pe sectiune sau pe metru liniar) sunt respectate de catre constructor/beneficiar etc.
(Urmarirea in detaliu - si asistenta la nevoie- e obligatia dirigintelui de santier.)

Castigurile difera mult:
Cunosc arhitecti din Spania care mor de foame (piata e deja saturata acolo),
cunosc si in Romania cativa care o duc greu (din orasul meu), abia au o 1-2 lucrari pe luna cat sa puna paine pe masa,
si cunosc si arhitecti si ingineri care trebuie sa lucreze 16-17 ore pe zi la foc automat, stiva de lucrari in asteptare creste de la o zi la alta,
fac camine studentesti, spitale, centre comerciale, blocuri, hale metalice imense... sau mini-cartiere a cate minim 10-20 blocuri sau case.

Ca incepator, daca iti faci firma sau PFA, in functie de cat de bun esti, si norocul pe care il ai la inceput (oricat de bun ai fi, la inceput nu esti cunoscut si e al naibii de greu sa te afirmi, sa intrii pe piata, mai ales daca piata e deja saturata in zona ta) ai sansa sa castigi intre 600 euro pe luna, si cateva mii, net.