| Minder a întrebat:

Cati ani trebuie sa inveti pentru a deveni profesor de sport la scoala? Pentru a fi profesor este nevoie sa ai note de 8, 9 la matematica, romana istorie etc? Toate notele conteaza sau conteaza doar cele de la sport?
Dati-mi informatii sa citesc sau spuneti-mi voi, daca stiti.

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu e nevoie sa ai asmenea note dar e nevoie sa faci o facultate sa devii profesor, iar profesor de sport in princpipal o facultate de educatie fizica si sport+ modul psihopedagic trebuie sa faci, 3 ani ca sa poti preda la gimnaziu si inca 2 pentru liceu.

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de educatie fizica si sport-4 ani (sau3, depinde). Cand te duci la facultate, nu intereseaza pe nimeni ce note ai avut tu la liceu, asa ca poti sa stai linistit. Tot ce conteaza e bacul.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca toate notele conteaza, cum altfel poti sa ajungi sa faci o facultate de educatie fizica si sport, ca sa iesi profesor de sport?
La facultate nu ajungi deloc cu note mici!

| xGamerZ212 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ei sa mori tu? il am pe frati miu la facultatea de sport, a facut la liceu de sport si avut numai note de trecere, raspunzi sa te afli si tu in treaba, da esti buta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea de educatie fizica tine 3 ani si nu ii pasa nimanui ce note ai avut la mate si fizica in timpul scolii

| RobertMoon a răspuns:

1. Trebuie sa faci facultatea de educație fizică și sport.
2. Trebuie sa faci în timpul anilor de facultate modulul psihopedagogic (acesta îți permite să predai după ce termini).
3. Nu are importanță notele de la facultate, important e să o termini cu bine.
4. La facultatea de educație fizică și sport nu faci matematică sau alte materii decât materii care au strict legătură cu sportul (poți căuta singur un orar pe internet să vezi despre ce e vorba). Mult succes și numai bine, astea sunt informațiile de care ai nevoie.

| George17345 a răspuns (pentru RobertMoon):

Aceste lucruri sunt valabile și in 2023?
Sunt foarte interesant și mi-aș dori sa urmez această meserie pentru ca vreau sa fiu unul din profesori care chiar să aibă un impact bun în viața copiilor și să ii pun la treabă pe partea aceasta de sport pentru că este ceva important pentru viața omului?

| RobertMoon a răspuns:

Ps. Am uitat să menționez că la admitere trebuie să susții o probă sportivă și să obții calificativul ADMIS.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un liceu cu profil sportiv si vei primi diploma ca esti calificat ca antrenor de sport dupa ce promovezi (trebuie sa practici un sport si sa fii legitimat deja). Apoi te poti duce la facultate la institutul de educatie fizica si sport (sper ca mi-am amintit corect numele).

| Rorry a răspuns:

Cred ca trebuie sa faci facultatea de sport mai intai