| anonim_4396 a întrebat:

Ce ați alege dintre meseria de avocat sau stewardessă? Avantaje, dezavantaje? (Nu dați de pe net că am citit toate site-urile cred laughing )

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Ca stewardesa e mai mult probabil sa-ti gasesti loc de munca, e fain ca post cat timp esti tanara pentru ca ai posibilitatea sa calatoresti destul de mult si vezi multe locuri noi, asta daca rezisti la un stil de viata de genul. In plus nu trebuie sa faci facultate, n-ai atata bataie de cap ca la drept, ai doar un curs de nu stiu cat timp unde oricum cam inveti totul practic.
Eu nu as putea fi stewardesa pentru ca-s ingrozita de inaltimi, mi-e groaza de avioane si n-as putea merge constant in unul, ca am prea clar sentimentu ala ca la avion daca se prabuseste sau se intampla ceva nu mai ai nicio sansa sa traiesti. Tu daca poti sa treci peste asta si iti place stilu de viata al stewardeselor, ar fi fain, macar cat timp esti tanara pana iti faci si tu o familie, una alta, ca n-o sa-ti mai prea arda sa pleci toata ziua cand o sa ai un copil laughing

| deix001 a răspuns (pentru Adry05):

Eu n-am astfel de probleme cu înălțimea. De pe la 4 ani merg cu avionul, și cred că încă de pe atunci sunt fascinată nu numai de meseria aceasta, ci și de mediu.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ce sa vezi, realitatea e că nu e asa cum vezi tu pe internet. Avocatul respectiv câștigă în funcție de cum il duce mintea, nu e o profesie sigura iar cea de de stewardesa nu e cu probabilitate mai mare de a ti gasi loc de muncă pentru ca nu este angajat oricine in domeniu.

| Daniel_Onofrei_1990 a răspuns:

Salut! Avocatul este foarte cautat, dar este o meserie in care tu singur iti influentezi venitul, adica daca esti un avocat bun, esti cautat, si automat ai si bani multi. Stewardesa in schimb are un salariu destul de bun, dar sincer, este o meserie destul de frumoasa, deoarece te plimbi foarte mult. Pe langa toate, trebuie sa cunosti engleza foarte bine.