| IForgotMyNameAgain a întrebat:

Ce fac mai exact absolventii Facultatii de Drept in timpul stagiaturii? Ma refer la avocati. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Anca2454545 a răspuns:

Bună.

În primul rând avocații stagiari oferă asistență juridică și reprezentare persoanelor aflate în dificultăți materiale în cadrul unui proces. De obicei aceste oficii, sunt specifice procesului penal dar nu sunt excluse nici din procesul civil, de exemplu în cauzele cu minori sau persoane în dificultate materială.

De asemenea, în timpul celor 2 ani de stagiatură, avocatul stagiar este întrumat de un avocat definitiv, astfel încât va fi nevoit să acorde consultanță juridică, să redacteze diverste acte etc.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ajuta un avocat consacrat. Hartogarie si telefoane.