| Calin_Alexia_2001 a întrebat:

Ce meserii ai putea avea fara matematica? laughing))) Urăsc matematica si nu gasesc nicio meserie buna si cu bani.

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bucatareasa, calcatoreasa, femeie in casa, florareasa, gradinareasa, vanzatoare la tarabe in piata (ups, aici cred ca trebuie sa fii buna sa faci niste adunari, deci, fara vanzatoare).

| minrest a răspuns:

Alexia, fii consecventa! Daca nu iti place matematica, nu vrei sa socotesti si sa numeri, si atunci nu iti trebuiesc bani, caci banii se numara, se socotesc. se calculeaza planuri de investitii, si tot asa. Dar sunt multe stiinte care nu cer matematica, si toate aceste stiinte au cateva locuri bine platite-chiar la varful lor, cei mai buni din stiinta respectiva.

| rrrp a răspuns (pentru minrest):

Pai probabil nu ii plac integrarea, derivarea. nu matematica de clasa a doua tongue.

| RainmakerX a răspuns:

Fara matematica este clar ca nu ai ce sa cauti in anumite domenii legate de real.

Exceptie face web deisgn-ul, unde, daca esti bun si te pricepi atunci poti sa fii angajat chiar daca nu stii matematica. (Totusi, trebuie sa compensezi prin arta )

Alte meserii ar fi dupa cum s-a spus mai sus judecator sau avocat.
Poate chiar si politician /translator... Unii fac glume pe seama celor care invata diverse limbi straine dar daca stii vreo 2 limbi straine mai putin cunoscute de catre romani. (ex spaniola si japoneza) atunci poti sa ajungi departe si cu ele.

Oricum, orice ai face... pentru a avea bani trebuie sa muncesti.
Singura modalitatea de a face bani fara sa muncesti este ori sa ai deja o afacere foarte buna si sa ai angajati care sa-ti faca treaba, ori sa ai un job care iti place atat de mult incat sa nu te oboseasca deloc.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hot de buzunare, mercenar, furat capsuni din Alaska, lucrator la domnesc la gazza records ro, salahor.

pentru un raspuns mai limpede, recomand ascultarea piesei Cheloo - Daca eram.

| alinadianaaa a răspuns:

Oriunde te duci trebuie sa stii putina matematica, uite dupa cum tu afirmi iti place sa castigi multi bani, bine dar daca nu stii matematica nu ai sa stii sai numerilaughing, nu ai sa stii sa schimbi o moneda in alta moneda si tot asa, asa ca iti recomand sa pui mana sa inveti putina matematica ca nu strica.

| CosminCD a răspuns:

Intră în politică.

| Cortex a răspuns:

Patron si iti angajezi un contabil.

| YellowAngel a răspuns:

Medic.
Avovat, judecator, politist, jandarm.
Acum si pe unele domenii poti sa gasesti ceva ce se fare rar sau sa devii bun. De exemplu poti sa devii traducatoare pe limbile care nu se predau in scoala (ex. japoneza, chineza, etc).

| AncutaM a răspuns:

Poti practica orice meserie care are legatura cu domeniul uman.
In acest moment ar trebui sa te axezi mai mult pe ceva ce-ti place si te face fericita si sa te gandesti mai putin la bani. Ei o sa vina pe parcurs.

| ItachiUchiha69 a răspuns:

Construcțiilaughing))

| cristi202 a răspuns (pentru ItachiUchiha69):

Se vede ca nu lucrezi in constructii. Ca sa stii cit material ai nevoie, ca sa calculezi suprafetele pe care le lucrezi, ca sa stii citi bani ai de luat, pentru ca marja de eroare e mica cand e vorba de asta, caci trebuie sa ceri pretul cel mai mic, insa tu sa fii bine platit totusi, asta presupune cunostinte bune de matematica. Uneori ma surprind rizind cand fac calculele geometrice necesare inainte de o lucrare, pentru ca nici mie nu imi placea matematica in scoala, dar acum, vazindu-i aplicabilitatea in constructii, si nu numai, pentru ca ea este peste tot, ma delecteaza cand am de-a face cu ea.
Doar salahorii din constructii nu au nevoie de ea, insa meseriasii stiu cit de mult depind de ea.

| Kirro a răspuns:

Curva, tot ce trebuie sa stii e sa faci sex bine si sa numeri

| Vlãdy_Vlãdy_1998 a răspuns:

Dansatoare la club infranta se castiga bine

| rrrp a răspuns (pentru Vlãdy_Vlãdy_1998):

Infra^nta sau in franta? tongue

| Vlãdy_Vlãdy_1998 a răspuns (pentru rrrp):

In franta

| MephisFm a răspuns:

Cules capsuni in Spania.

| Calin_Alexia_2001 explică:

Bai nu n-am referit la faptul că sunt praf la matematica sau ca urasc absolut toată matematica. Adică am note bune la mate, doar ca nu îmi place materia si am vrut să stiu doar daca exista meserii în care sa nu iti trebuiască matematică prea mult.
Zic doar că matematica mi se pare foarte dificilă și nu cred ca as lua bacul la mate. Dar in rest ma pricep
Si vreau sa raspunda numai oameni cu cap nu prosti care nu au ce face cu viata! Va multumesc!

| Dima_Madalin_1999 a răspuns:

Sofer pe tir, agricultor, macaragiu, zidar.