| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Ce oportunități de angajare ai după terminarea Facultății de Farmacie?
Sunt salarii decente?
Cât de greu găsești un loc de muncă?
Poți lucra în laboratoare?
Rezidentiatul îți dă vreun avantaj?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Dupa terminare, poti lucra in farmacia comunitara, in cea de spital, ca reprezentant medical, in laboratorul de analize, ca profesor universitar, in industrie, in controlul medicamentului, poti alege sa prepari cosmetice etc. In farmacia de circuit deschis salariile incep pe la 2000 de lei pentru proaspetii absolveti si ajung pana pe la 3000, depinde de zona si farmacie. In orasele care sunt centre univeristare salariile sunt mult mai mici si se gaseste mai greu loc de munca. Rezidentiatul te poate ajuta sa lucrezi in farmacia de spital, in laborator (depinde de specializare), dar pentru o farmacie comunitara nu aduce avantaje la salariu. Locuri de munca se gasesc, pentru ca majoritatea aleg sa urmeze postliceala sau sa faca medicina, tinand cont ca nu sunt salarii foarte mari. Dar este o slujba frumoasa, iar cunostintele pe care le dobandesti in scoala te ajuta in viata de zi cu zi happy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat, asadar este problema ta ca dupa terminarea unei facultati de farmacie, sa-ti iei licenta si sa incepi vanatoarea de joburi, aplicand unde gasesti ceva, desii sansele sunt foarte mici, pentru ca nu ies la pensie atat de multi farmacisti cati studenti termina la farmacie intr-un an.
In plus, se mai adauga si cei care au terminat anii precedenti si care inca nu si-au gasit de munca, deci concurenta pentru un loc de munca ca farmacist, ajunge sa fie de 10-20 de persoane.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce oportunități de angajare ai după terminarea Facultății de Farmacie? Ca farmacist.
Sunt salarii decente? Da.
Cât de greu găsești un loc de muncă? Da.
Poți lucra în laboratoare? Da.
Rezidentiatul îți dă vreun avantaj? Da.

| Frank51 a răspuns:

Farmacia inimii catena(n-am cum să cânt în text dar imaginează-ți).