| anaM2000 a întrebat:

Ce parere aveti de Scoala Agenti de Frontiera? As vrea sa merg acolo anul acesta, dupa ce voi termina clasa a XII-a, as fi vrut la Campina, insa sunt subiectele mai grele si prefer sa ma pregtesc bine si pentru Bac. Cati ani dureaza aceasta scoala? Salariul este mai mic ca acelora care termina la Campina sau Cluj? Doresc raspunsuri concrete. Multumesc!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa unii! Eu n-am vazut jandarm sau politist sarac.
E adevarat ca se vehiculeaza ca un politist de frontiera are (agent nu ofiter) 1600 lei. Asta este o minciuna pentru ca si eu am lucrat in armata. Solda este mult mai mare la care se adauga norma de hrana, norma de echipare, sporuri si plata chiriei. Dupa ce termini si iesi la pensie ai o pensie mare si niste dobitoci, care acum zic sa nu te duci, te vor injura ca ai o pensie "nesimtita". Curaj! Cat despre diferente intre scoli, nu exista! Scaoala dureaza 2 ani in care ai cazare gratuita si transport gratuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce termini, ajungi cu o mizerie de salariu intr-un loc departe de casa ta care, mai mult ca sigur, nu iti va suficient pentru un trai decent.