| Andradaandra380 a întrebat:

Ce parere aveti despre specializarea balneofiziokinetoterapie ( Cluj)? Aud pareri pro si pareri contra despre asta. Ar oferi un viitor si un salariu bun? Ar merita?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu conteaza parerile noastre deloc, pentru ca profesia asta trebuie sa ti se potriveasca tie si tu sa-ti doresti sa o parctici toata viata.
Degeaba imi place mie contabilitatea si o recomand tuturor, inclusiv tie, daca tu nu te vezi facand toata viata contabilitate.
Personal, nu-mi place si nu m-as vedea practicand niciodata profesia de balneo-fizio-kineto-terapeut.
Cat priveste salariul, este o intrebare fara sens, depinzand de compania care te angajeaza, de salariul d inceput, de cat de bun esti si de cate ore si zile preferi sa muncesti.
Evident ca se incepe de la salariul minim pe economie, urmand ca in 5-10 ani, cu multa munca si sudoare sa poti ajunge un terapeut bun, cautat, care iti va aduce un salariu maricel.
dar dupa cum spuneam, eu nu l-as practica nici daca ar avea un salartiu enorm, fiindca nu-mi place deloc profesia asta.

| debarasator63 a răspuns (pentru Violleta2022):

Poti sa fi medic, fiziokinetoterapeut/kinetoterapeut sau asistent medical cu specialitatea respectiva.
Pentru a fi fiziokinetoterapeut/kinetoterapeut trebuie să fii licenţiat al Facultăţii de Fiziokinetoterapie/Kinetoterapie, fie în cadrul Academiei Naţionale de Educaţie Fizică şi Sport, fie în cadrul unei Facultati de Medicină.
Ceea ce deosebeşte un medic de un fiziokinetoterapeut/kinetoterapeut este faptul că acesta din urmă nu poate pune un diagnostic, aşa cum nici medicul nu poate alcătui un program de fiziokinetoterapie/kinetoterapie pentru pacient.
Actualmente, salariile sunt cele din sistemul medical de stat (mai mari) sau privat (mai mici).
Chestia e sa-ti placa meseria respectiva si mai ales sa-ti placa sa lucrezi cu oameni.
Iti doresc succes.