| Stoian_Valentin_1977 a întrebat:

Ce pot iesi daca fac un liceu economic ( Ion Ghica ) pe profilul Turism si alimentatie? Doresc un raspuns rapid si concret, dau funda. :* :*

Răspuns Câştigător
| wolder a răspuns:

Asa e. Cu liceul nu faci nimic. Nu cnteaza liceul. Am diploma de Tehnician AutoCad si nu ma angajeaza nimeni sa lucrez in acel program, chiar daca am atestat si diploma si stiu sa lucrez bine. Asta pentru ca se cere facultate. Daca vrei o cariera in Turism trebuie sa faci neaparat ASE sau orice facultate cu profil economic, de turism. daca vrei alimentatie ai sanse sa te faci chelner, bucatar daca te pricepi bine, faci practica in bucatarii si prinzi meseria. poti face chiar un curs. pastreaza TPU meu sa vorbim daca vrei, sa-mi spui ce si cum mai faci.

4 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Multumesc pentru funda. mult succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De la acesta vei avea specializarea/calificarea de :
* Tehnician în turism
* Tehnician în hotelărie
* Tehnician în gastronomie,...

Toate cele bune!

| Black00 a răspuns:

Din cate stiu eu, sper sa nu ma insel, intr-a11a sunt "desparite" clasele grupandu-se pe "turism" sau "alimentatie" si ce profiluri mai sunt... daca vrei sa iesi ceva anume,trebuie sa dai mai departe la facultate,la geografie turism sau scoala culinara(parca asa se spunea) si poti iesi un ghid in turism si poti calatori sau iti poti deschide o mica afacere si pe alimentatie, mnah, bucatar sef, ajutor de bucatar si te poti angaja usor si daca ai noroc, poti castiga o gramada de bani

| ALc00L a răspuns:

Tractorist (ai cerut un raspuns concret si rapid)

| wolder a răspuns (pentru ALc00L):

Asa e. Cu liceul nu faci nimic. Nu cnteaza liceul. Am diploma de Tehnician AutoCad si nu ma angajeaza nimeni sa lucrez in acel program, chiar daca am atestat si diploma si stiu sa lucrez bine. Asta pentru ca se cere facultate. Daca vrei o cariera in Turism trebuie sa faci neaparat ASE sau orice facultate cu profil economic, de turism. daca vrei alimentatie ai sanse sa te faci chelner, bucatar daca te pricepi bine, faci practica in bucatarii si prinzi meseria. poti face chiar un curs. pastreaza TPU meu sa vorbim daca vrei, sa-mi spui ce si cum mai faci.