| Nimeni20192018 a întrebat:

Ce spuneți despre a urma o carieră "potențială" în domeniul Armatei, în calitate de "Rezervist Voluntar"? Apropo nu mă luați cu de astea, cu "carne de tun", "frec bocancii superiorului", "asistat social cu contract". Eu ași face asta din pură pasiune pentru Arme, haină militară și pentru a-mi apăra țara. Ce spuneți ar fi bine? Recomandați?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De ce rezervist cand este Soldat-Gradat Profesionist sau cadru militar? Rezervist nu este cariera.

| johnnny123 a răspuns:

Părerea mea este că termenii "carieră" și "rezervist militar" nu prea merg în aceeași propoziție. Nu poți să faci carieră cu o spoială de instrucție de două săptămâni pe an.

Iar dacă ai o pasiune atât de arzătoare pentru arme, haina militară și apărarea țării, de ce vrei să fii doar rezervist voluntar? De ce nu te-ai dedicat acestui domeniu 100%?

Iar dacă vine un război, oricum nu prea mai contează cine e militar profesionist, cine e rezervist și cine e civil. Toți au obligația să-și apere țara.

| RoCkKiD a răspuns:

Aia nu e cariera ca salariul e sub 200 de RON + ca daca lucrezi altundeva iti vei freca mare parte din concediu pe perioada aia de 2 saptamani de instructaj anual.

| Nimeni20192018 explică (pentru RoCkKiD):

Știu că nu este cu salariu mare, din partea mea poate să nu fie deloc.
Eu după cum am spus fac asta din pasiune, deci nu mă intereseaza banii! Singurul lucru material care pot spune ca ma intereseaza este faptul ca am contract și îmi merge vechimea în muncă, sănătatea, etc. Și legat de lucru în altă parte, nu lucrez în altă parte sunt Fermier, am fermă de familie, construită cu fonduri europene.