| Robert1701 a întrebat:

Ce tipuri de soldați pot să meargă în misiuni ca cele din Irak?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Cam toate tipurile de arme in functie de operatiune
de ex. mai putin tancuri, avioane, etc., cand e vorba de mentinerea pacii
in plus si jandarmii pot sa mearga si ei nu sunt militari

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru JicaContra):

Jandarmii sunt militari.

| JicaContra a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Moama ce sigur eram ca tin de piulitie
e bine de stiut, sa nu rada cineva de mine ca bat campii

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru JicaContra):

De piliute, da, sunt de acord. Dar nu numai de pile ci si de verzisori.
Eu ma refeream doar ca nu conteaza arma, conteaza altceva.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In misiuni de mentinere a pacii sunt trimise detasamente de soldati foarte bine instruiti.

| Robert1701 explică (pentru Ioandelasal):

Mă refer la rang sau specialitate (de pl artilerie)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robert1701):

Depinde de misiune, pot fi din mai toate armele sau numai din una, in principal infanterie.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu prea se tine cont de arma din care faci parte. Trebuie doar sa fii bine instruit, sa reusesti la examen, in special la cel medical, psihologic si fizic.