| anonim_4396 a întrebat:

Cei care ati mai stat in chirie cu alti colegi, ati avut experiente neplacute? De gen sa fie muzica tare si sa nu puteti dormi dupa job?
Am multe rezerve in a sta cu inca trei persoane intr-un apartament de patru camere. Nu stiu ce sa fac. Dupa ce lucrezi de dimineata pana seara sa ai odihna stricata de cine stie ce persoane.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de ei, nu poti sa generalizezi, unii sunt mai linistiti, altii mai petrecareti sau poate din cand in cand dau un chef si la asta te poti si tu conforma. Fiind colegii tai de apartament ai avantaju ca ii cunosti si ii poti ruga sa faca liniste daca ai nevoie intr-o noapte de somn. ITi mai poti lua si dopuri de urechis a mai ameliorezi sunetul si daca chiar sunt atat de greu de suportat, te muti singur ulterior. Du-te deocamdata pe varianta asta, e o metoda buna sa mai pui de-o parte niste bani si poate chiar o sa fie niste persoane ok sa nu te deranjeze.

| Lostlyric a răspuns:

Cand m-am mutat prima oara in Bucuresti, stateam intr-un apartament cu inca doi colegi de apartament. Aveau nevoie si de iarba, daca intelegi ce vreau sa zic, fiind baieti, lasau mizerie peste tot, nu spalau niciodata toaleta, frigiderul, aragazul (deci, nu faceam treaba doar dupa mine, ci dupa 3)... Se mai si imbatau din cand in cand, isi mai aduceau si prieteni straini si puneau monopol pe bucatarie. Dar era chiria ieftina. Si probleme vor fi mereu cand stai in chirie cu cineva, nu neaparat cu persoane necunoscute. E o vorba pe aici ca e bine sa nu te muti niciodata cu prieteni in chirie, pentru ca sigur nu-ti vor mai fi prieteni intr-un final.
E bine sa discutati problemele astea. Faceti o sedinta "de comitet" si discutati, poate ajungeti la un comun acord - cum ar fi, petreceri si zgomot doar in weekend, daca nu...oho... oceanul e mare, multi pesti in el. Multi colegi care isi cauta alti colegi de chirie. Si lucrurile astea se discuta inainte de a va muta in chirie, de obicei. Pentru ca nu vei stii niciodata ce-l deranjeaza pe celalalt sau pe tine. Nici nu poti sta inchis in camera sau sa-i eviti, ca doar e spatiu comun. Na, incearca sa discuti cu ei.

| Dorueraluat a răspuns:

Iti cauti garsoniera sau stai cu cineva de incredere in apartament cu doua camere. Si sarac si cu pretentii nu prea merge. Bafta