| IoaNa1428Dmd a întrebat:

Cei din academiile militare au voie să aducă pătură de acasă? Dar ca băiat ai voie să porți brățară?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"In catanie nu se poarta civilie" a fost vorba in armata.
In armata ti se asigura absolut tot ce ai nevoie: mancare, cazare, haine etc.

Nu cred ca ti se va interzice o bratara sau un ceas de mana, eventual te vor atentiona ca-ti poate rupe mana in timpul antrenamentelor sau aplicatiilor. De acolo, daca-ti smulgi singur mana, te pun la vatra si ramai in civilie, fara mana. Va fi alegerea ta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din Regulamentul de Ordine Interioara RG1
Art. 96. -
(1) Pe timpul executării serviciului și când poartă uniformă militară, militarii-bărbați pot purta inele la degetele mâinilor și lănțișoare la gât fără să se vadă din cămașă/cămașăbluză.

(2) Militarii-femei pot purta inele pe degetele mâinilor, cercei la urechi și lănțișoare la gât.
Cat despre paturi, nici sa nu te gandesti!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai voie sa aduci nimic de acasa si nici sa porti bratari.
Intr-o academie militara este totul foarte strict.

| gogu220 a răspuns:

Nu ai nevoie de patura, pentru ca iti da de acolo, iar bratara e posibil sa te incurce, si o vei scoate singur.

| Alexandru250201 a răspuns:

Cu patura nu, dar cu bratara nu va cu ce i-ar incurca pe ei

| Demian14 a răspuns:

Nu este voie cu nimic de acasă