| szmotovio a întrebat:

cine imi spune si mie ce pasi trebuie urmati pentru a deveni avocat dupa terminarea facultatii? si ce sanse ai sa devii avocat daca nu dispui de bani ca sa platesti un avocat sa te ia stagiar.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand trebuie sa depui o cerere la Baroul judetean si daca se admite cererea trebuie sa reusesti la examenul de admitere in barou. Urmeaza apoi un stagiu de 2 ani dupa care se sustine examenul de definitivare in profesie, dupa reusita acestuia devii avocat definitiv. Pentru a vedea exact intreaga procedura si actele de care ai nevoie poti citi Statutul profesiei de avocat din 2005. In privinta sanselor, daca nu dispui de bani, nu ma pot pronunta, am auzit diverse barfe dar nu stiu sigur, nu m-a interesat niciodata intrarea in avocatura. Succes si numai bine!