| marianaustroi a întrebat:

Buna, cine ma poate ajuta si cine stie. Vreau sa devin medic ginecolog, la moment sunt cu studiile in Anglia la colegiu abia, dar vreau sa intreb dupa ce termin colegiul level 3 medicina generala (asta e levelul maxim) as putea fi acceptata la facultate/universitate in orice tara din Europa chiar si Romania cu diploma Englezeasca de colegiu? Si cati ani se studiaza ginecologia in Romania si in alte tari din Europa?

2 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Ca sa iti raspundem corect la tpt ce ai intrebat, spune-ne la ce alte tari din Romania te referi in intrebarea:
"Si cati ani se studiaza genecologia in Romania si in alte tari din Romania"
- pentru ca sunt o multime, multe multe alte tari in Romania...

| alina2k18 a răspuns:

Ti se echivaleaza studiile in Romania.
La noi dureaza 6 ani facultatea de medicina si dupa ce iei examenul de rezidentiat in functie de punctajul obtinut poti alege sa faci obstetrica-ginecologie.
Dureaza 5 ani rezidentiatul - cu examen in fiecare anwinking ca la orice specialitate de altfel. Ca o mentiune ca la aceasta specialitate ai si un stagiu de 11 luni pentru chirurgie generala.