| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Buna!
Cine mi poate spune cum aș putea ajunge subofițer?
Ce aptitudini si,mai ales, la ce trebuie sa dau probele in afara de cele psihologice si sportive, dar si cum este aceasta meserie.
Si orice sfat m-ar putea ajuta, înca nu m-am decis cu exactitate ce vreau sa urmez pe viitor, mai am 2 ani de zile pana termin liceul, însă e important sa mă îndrept deja pe ceea ce vreau sa urmez, pentru a nu conștientiza in ultima clipă ca este prea tarziu.
Mentionez ca îmi place franceza,româna,cred ca la probele sportive as putea sa ma descurc daca m-as pregăti din timp,iar cât despre engleza, ma descurc la un nivel minim in acest moment.Aș prefera sa dau doar din franceza, dar nu cred că este posibil.
M-am gandit si la meseria de translator, dar nu cred ca mi-ar aduce un salariu satisfăcător (puteti sa imi spuneti si aici păreri).
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

"M-am gandit si la meseria de translator, dar nu cred ca mi-ar aduce un salariu satisfăcător" Nu gandi asa ca o sa ajungi sa fii o trista la 30 de ani. Gandeste-te bine si continua cu studiile in ceea ce ti-ar place sa faci, nu te gandii doar la cat de mare este salariul. De-a lungul liceului am intalnit multe persoane care doreau sa urmeze o anumita cariera dupa absolvire doar datorita faptului ca au auzit ca se plateste bine. Nu zic sa nu, e posibil sa ajungi acolo si sa-ti placa, dar daca nu? Daca nu poti gasi placere/satisfactie in munca respectiva si ajungi sa te scoli dimineata din pat gandindu-te "offf... o alta zi... oare cate zile or mai fi pana iau iar banii?"? Cand vine vorba de joburi fericirea nu-i intotdeauna proportionala cu suma de bani castigata. Totusi asta nu inseamna ca trebuie sa mori de foame pentru a fi fericit, banii sunt foarte importanti pentru a trai si trebuie si ei luati in calcul dar nu exagerat. Gandeste-te foarte bine la ce vrei sa faci dupa liceu si de ce, acesti doi ani vor trece repede.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te apuci de pe acum de pregatire fizica, poate slabesti si devii fit, avand o sansa sa iei problele sportive.
Cu engleza la fel, pregatire de pe acum, ca ai nevoie de ea, la examen.
cat priveste meseria de translator, vezi celalat topic al tau, unde ti-am raspuns.

| Celcestietot a răspuns:

La subofiteri dai examen la lb. romana si o limba straina (in cazul tau franceza). La inceput trebuie sa faci o fisa medicala (pana sa faci absolut tot mentionat de noi) si daca nu treci de aceea, esti eliminata.

| romeo78 a răspuns:

Depinde la ce armă doriți să ajungeți subofițer. Mergeți la site-ul oficial al Centrului Militar al județului unde locuiți și luați de acolo informațiile despre ce vă interesează.
Apoi, mergeți la Centrul Militar județean și luați documentele necesare pentru înscriere. La începutul primăverii se fac de obicei înscrierile, iar probele în vară.
Succes!

| Panamax a răspuns:

Cauti un ofiter si il pui sa stea deasupra.Si asa esti subofiter.

| Alexandrionelu a răspuns:

Vrei sa ajungi subofițer? Cauta unul și de acolo te descurci tuwinking