| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Cum e la Real, dar la Uman? Eu as vrea sa ma duc la un liceu pe mate-info si e profil Real.

2 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Daca iti place matematica, fizica, chimia si informatica, du-te la matematica-informatica

| Ghost963 a răspuns:

Real:domenii care se cauta si in care necesita mult invatat, dar care se va merita.La momentul actual, se castiga foarte bine ca programator, iar medicina va fi mereu nevoie de ea.Mai exista si alte domenii in care necesita un profil real, dar nu pot sa le enumar pe toate.
Uman:Aici nu prea ai sanse sa gasesti un domeniu care sa fie si bine platit, dar ai mult timp liber. Avantajul profilului uman este lejeritatea orelor. Daca nu-ti place fizica sau matematica, poti invata biologia pentru medicina si chimia.Singurele locuri de munca care iti asigura un loc de munca satisfacator sunt:casele de traduceri(un domeniu care inca nu va murii si in care poti castiga destul de bine daca stii in ce limbi sa devii traducator), arhivistica, dreptul(aici trebuie sa fii destul de competitiv.Aici trebuie sa stii gramatica ca la carte, iar ca sa devii avocat iti trebuie un avocat care sa te ia sub aripa lui).Un domeniu mai neutru il reprezinta economia.ASE-ul iti poate asigura un domeniu in care sa ai un salariu acceptabil.