| Maya12 a întrebat:

Cum este la liceul militar? Ce trebuie sa stiu daca vreau sa dau acolo? Daca este cineva care a picat sau care a intrat si poate sa mi dea niste sfaturi as fi recunoscatoare. Am inceput sa ma pregatesc dar nu cred ca stiu exact tot si de aceea vreau sa mi spuneti cum a fost pentru voi sau ce parere aveti! laughing)

1 răspuns:
| TheSpell a răspuns:

Păi din câte știu eu despre probe: ai proba medicala, la care nu trebuie să-ți faci probleme(doar dacă ai probeme grave nu treci), proba psihologică, proba de sport(circuit de forță - 1min și 40 de sec și alergare de rezistență - 1km în 4min și 45sec) și de dat un interviu(astea 3 le dai în aceeași zi), testul grilă, care am înțeles că nu-i nu știu ce, dacă iei peste 6 treci, dar bineînțeles că dacă ești fată trebuie să iei peste 9, întrucât e concurența mai mare.
Profilul am înțeles că e de mate-info, deci trebuie să stăpânești bine matematica.
Ar fi bine să te pregătești din timp, dacă ai posibilitatea chiar să te pregătești cu cineva specializat în asta(profesor de sport sau ceva), să te ajute cu circuitul(îl găsești pe pagina lor oficială), la alergat la fel, alergi în fiecare zi, rogi pe cineva să îți arate cum, să respiri corect, să îți sincronizezi mișcările cu respirația și etc. Trebuie să ai o condiție fizică bună. Eventual să-ți schimbi și alimentația în cazul în care e nevoie.
Vei face încălzire în fiecare dimineață.
Tot respectul dacă ajungi să termini la un liceu de genu, deschide multe uși, dar trebuie să fii conștientă de anumite lucruri, de exemplu sunt doar 3 licee în țară, va trebui să stai acolo, să te acomodezi în noul oraș(nu știu de câte ori pe lună/an ai voie acasă)+ că ai un program mai strict.
Nu e necesar să faci liceul ăsta pentru a putea avea o carieră militară, dar evident e de ajutor. Cei din viața civilă se adaptează mai greu la o academie față de cei ce au făcut liceul și sunt deja obișnuiți oarecum.
Per total cam asta e, nu știu dacă s-a schimbat ceva de acum 3 ani când am vrut eu să dau, poți verifica pe pagina liceelor.
Mult succes!