| random1620 a întrebat:

Buna! Cum inveti python? Adoca ca sa inveti c++, poti sa iti iei codeblocks ca sa poti sa faci programe. E ceva in gen si pentru python?
De asemenea stiti unde as putea gasi probleme pentru limbajul acesta de programare?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca scrii cu atatea erori de tastare, atunci iti va fi extrem de greu sa scrii programe care functioneaza.
Un caracter scris gresit iti poate aduce probleme foarte mari la depanarea greselilor!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Codeblocks e doar un IDE care contine si un compilator.

python nu e un limbaj compilat asa ca nu trebuie decat sa ai python instalat si il rulezi simplu de la linia de comanda, codul putand sa il scrii in orice editor vrei tu.

Nu exista probleme speciale pentru un limbaj anume daca nu e vorba strict de chestii legate de limbajul respectiv.

| Brizbriz a răspuns:

Tutoriale si practica, ca orice alt limbaj de programare
nu stiu ce e aia Dexasekenea, dar mai bine te apuci de Cobol, Fortran, Lisp sau Basic big grin