| anonim_4396 a întrebat:

Bună,
Cum pot să iau o decizie?
Vreau să renunț la locul de muncă deoarece am probleme de sănătate si nu mă descurc singură. Soțul meu si cu mine avem și o afacere in alt județ unde se ocupa el și de aceea eu sunt mai mereu singură. As vrea sa îl ajut cu afacerea sau măcar un an pana ma refac sau pana termin facultatea sa renunț, însă este singurul venit 100% stabil.
Am făcut pro și contra, am încercat nenumărate variante și nu știu, toată lumea ma sfătuiește sa continui și toți zic ca dacă vreau sa renunț dar de fapt au așteptări sa continui pentru ca asigur un venit, însă mie mi-e frica pentru sănătatea mea. Cum as putea sa iau cea mai buna decizie?
Menționez ca am muncit si învățat mult sa ajung pe postul pe care sunt, plus multe sacrificii, dar îmi doresc de asemenea sa am o familie întreaga, sa stau mai aproape de soțul meu și cel mai important sa fiu sănătoasă, merita sa renunț oare? Sau e o chestie de moment?
Mulțumesc anticipat

Răspuns Apreciat de Editori
| Hope1992 a răspuns:

E una dintre deciziile cele mai importante in viata ta. Te inteleg ca iti este greu si probabil ai pus aceasta intrebare cu speranta ca cineva te poate lumina intr-o directie, dar adevarul ca in aceste probleme doar tu poti hotari, e viata ta. Daca cineva de aici te indruma intr-o directie si se dovedeste in viitor ca nu iti aduce fericire? Ce te faci atunci? Dai vina pe el? Tu de fapt prin aceasta intrebare vrei sa eviti sa iti asumi raspunderea pentru viata ta.Scuza-ma ca suna dur ceea ce spun,dar acesta este adevarul.
Eu pot doar sa iti dau un mic sfat. Din ce am citit am inteles ca ai familie,aceste hotarari trebuie sa le iei impreuna cu el,sunteti parteneri de viata, nimeni nu cred ca iti doreste binele mai mult decat familia in care ai crescut si familia pe care ti-o doresti. Putem empatiza cu tine,dar nu te cunoastem in asa fel incat sa intoarcem problema pe toate fetele,plus ca nu cunoastem toate datele.
Si asa ca m-am lungit cam mult,ca sfat, sanatatea unei persoane mie mi se pare cel mai important aspect, dar la fel ca si tine si multi ani (probabil) ne muncim pana la epuizare. Banii se mai pot face, dar conditia este sa fii sanatoasa, ca altfel degeaba ii ai.
Vorbeste urgent cu sotul tau, intr-o discutie cat mai sincera si vedeti ce aveti de facut.

| gdsjdpUAS a răspuns:

Vă mulțumesc pentru răspuns, știu ce spuneti, departe de mine gândul de a lua decizia in funcție de ce îmi va spune cineva pentru ca fiecare trăiește diferit, eu de fapt intrebam cum as putea sa îmi dau seama ce e mai important … de discutat am discutat dar pentru ca am dus-o câțiva ani așa cu tot cu probleme de sănătate nimeni nu ma crede ca nu mai pot și toți zic ca va fi bine asta e de fapt problema ca sunt confuza, oare nu se complac ei in faptul ca eu aduc bani ai nu pun preț pe cera ce zic …ca eu trec prin asta demult și dacă as deschide acum o discuție soțul meu e obosit de povestea asta si zice lasa ca vedem dar eu am nevoie acum de o schimbare, sti? Asta zic
Mersi mult ca ai încercat sa ma ajuți.

| Hope1992 a răspuns:

Am citit ce ati scris,cred ca sunt mai mica si nu imi place ca imi vorbiti politicos cand eu am vorbit la per tu. Daca asta simti eu as renunta la locul de munca, sanatatea e cea mai importanta, daca o sa patiti ceva grav credeti ca cei care va iubesc vor fi mai fericiti cu banii, va asigur eu ca nu. Suntem toti batuti in cap, dar hai sa ne iubim cateodata mai mult. Eu va sfatuiesc sa va mai puneti si pe primul loc atunci cand situatia o cere. Sper sa va reveniti la o sanatate tun!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sănătatea înainte de toate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Decizia o i ei tu singură nu o putem lua noi in locul tau nu crezi? Ce varsta ai?

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

21 de ani?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Deci tu vrei sa renunti la un loc de munca stabil pe care il ai acum pentru o afacere care nu sti daca va merge, si daca ai probleme de sanatate vei putea muncii? Ca daca ai o afacere trebuie sa muncesti ca daca stai in pat nu faci nimic, doar tu stii cit de grave sunt problemele tale de sanatate si daca este mai usor sa renunti la un serviciu pentru o afacere, ce afacere faci? Ai dat drumul la afacere? Sau acum te bate gîndul sa faci o afacere? Mult succes si multa sanatate, dar nu vreau sa te dezamagesc stii si tu ca in Romania afacerile nu functioneaza daca nu ai spatiul tau si vad unde vin clienti, trebuie sa ai vinzari de milioane de lei pe zi, plus sa calculezi impozite taxe la stat pe care le vei polătii indiferent ca tie i ti merge afacerea sau nu, si angajati daca ai, ei vor vrea salariu. Din ce zona esti? mersi

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Afacerea merge deja chiar pe profit, nu foarte mare, este echivalent cu salariul pe care îl iau eu, aici e și problema ca datorită problemelor întâmpinate mult timp și bani in ultimul an au mers spre doctori iar soțul meu face naveta zilnic câte 60 de km din cauza sănătății mele, de ceva vreme venea de doua trei ori pe săptămâna, însă problemele s-au agravat și s-a ajuns la așa…

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

21 scuze din greșeală am pus semnul întrebării.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Si ce probleme de sanatate ai?

| isemilia a răspuns:

Nu iti poti lua concediu medical? Daca nu, vorbeste cu angajatorul si da-ti demisia, concentreaza-te pe sanatatea ta. E posibil sa te poti reîntoarce la acest job dupa, insa cel mai bine e sa ai grija de sanatatea ta.

| existential a răspuns:

Depinde cat de mult iti afecteaza jobul sanatatea. Daca a contribuit la deteriorarea sanatatii tale, daca te astepti sa fie la fel si pe viitor, daca nu poti sa te vindeci in timp ce muncesti, daca nu poti tine boala sub control, poate ca e mai bine sa renunti deocamdata la acel job.

Cu banii de la job nu o sa iti cumperi sanatate. Ai grija de ea. In plus, din cauza problemelor de sanatate se poate ajunge in incapacitate de munca. Atunci nu o sa-ti mai serveasca la nimic nici facultatea. Banii eventual or sa se duca pe tratamente in buzunarul medicilor.