| jackie37 a întrebat:

Buna,daca am absolvit ingineria calculatoarelor la nivel licenta +modul psihopedagogic pot preda fara master?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce nu inteleg eu, este altceva, daca tot ai absolut Ingineria calculatoarelor presupun ca la o universitate de stat, de ce nu te duci la RCS-RDS, au joburi destul de bune si bani buni, chiar daca in primele luni nu sari de 500 de euro, pentru ca in invatamant in primii 4 ani abia iei 1200 ron laughing.
Ai sanse mult mai mari cu facultatea ta sa intri la un job bun in Bucuresti sau alte zone ale tarii, pe configurari servere dedicate/data centere si etc.

| WxRo a răspuns (pentru anonim_4396):

In domeniul IT nu facultatea iti garanteaza un post. In niciun caz...si in niciun caz la rds happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru WxRo):

Stii ce am sa te rog, sa ma contrazici cu ce am spus eu pe fapte reale, eu cunosc destul de bine situatia, lucrez pe domeniu si nu iti permit sa ma contrazici la asa ceva, mai ales unde stiu exact cum stau treburile. Daca esti pe anul 2 la facultatea x, te angajeaza pe un post minim la inceput, apoi, incetul cu incetul, daca te descurci si ai un feedback pozitiv de la cei mari/clienti, te avanseaza usor usor atat la salariu cat si la functie, daca esti anul 4 sau deja cu licenta luata, nu poti sa-mi spui mie ca ai teriminat facultatea x, ai fost prezent la ore tot, ai invatat si nu stii nimic, e imposibil!

| WxRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok sa o luam pe rand :

1. Referitor la rds : http://www.undelucram.ro/......riu-88/p13
2. Referitor la cat de multe te invata facultatea de la noi am sa iti raspund cu o intrebare : Ai idee ce versiune de php se invata in momentul actual la automatica? ( este strict un exemplu dar care se poate generaliza foarte usor )

Nu stiu in ce domeniu lucrezi tu, insa iti pot spune din experienta ca extrem de multi oameni care termina facultatea in domeniul IT sunt departe de ceea ce se intampla in ziua de azi in acest domeniu.
Nu am spus ca nu stii nimic ...insa este relevant ceea ce stii? este in concordanta cu timpurile? cu evolutia din acest domeniu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru WxRo):

User, iti pot spune doar atat: la RCS-RDS este ok, stres este peste tot, nu exista parerea mea job in IT fara macar putin stres, nu este chiar asa cu interviul si etc, daca ai certificarea CISCO si vad clar ca le explici mura'n gura ce sa le spui clientilor esti angajat fara alte intrebari.
Referitor la faza cu php-ul, pai tu ce crezi ca eu la Telecomunicatii am invatat altceva decat ubuntu in primul an, sa lucrez in libreoffice?laughing Please, doar stii ca in facultati pana in anul 3 nu se invata decat bazaconii la superlativ.
Ce stiai tu deja de la competentele de la bac si ce ai invatat tu despre pc in cei 12 ani de zile, cam asta faci in primul an si aproximativ si in al 2-lea de facultate, + multe alte materii si chestii pe langa, gen cod binar, transformari hexazecimale, zecimale si conversii, scaderi/inmultiri etc... irelevant pentru tema actuala.
Nu este in concordanta cu timpurile, dar, tu te angajezi de obicei prin anul 2, intr-o firma de componente sa spunem, acolo in minim 3 luni cam ai habar de majoritatea chestiilor legate de componente electronice si electrice, sau intr-o firma de vanzari, tu deja ai idee ce sa ii spui acelui client, sa il indrumi, sa il faci sa cumpere acel produs, ii garantezi ca functioneaza, ca nu ia foc, chiar daca acel produs este jalnic happy.
Cam astea sunt timpurile actuale @WxRo, nu avem ce face, din experienta muncii, de jos luata, invatam cum sa ne descurcam intr-un domeniu pe care ni l-am ales.
Crezi ca mie imi convenea in call center la AKTA, ce se intampla pe acolo, injurii, picari masive de cablu/net/telefonie, inghiteam, raspundeam cat de frumos puteam si pe ton foarte scazut, ii multumeam clientului dupa ce mi-a bagat cascavalul in gura si imi luam punctul, trecea luna, venea salariul, bonurile, bonusurile, si aia este, treceam peste, injuriile au ramas acolo, eu sunt bine happy, uneori ma mutau pe stalpi, pentru ca aveam atestat, faceam fibra optica, cablam, mufam clientii noi, la -23, -24 grade eu eram pe stalp ca sunau diversi insi ca nu le merge conexiunea de "mare viteza", in maxim 3 ore rezolvam, asta este din mic te faci mare, nu dintr-o data, indiferent de pilele si relatiile care le ai, daca esti mare, si nu stii sa faci nimic, ajungi instant mic. Mi-am vazut de treaba mea, si mi-am continuat studiile + munca, am acumulat experienta si sunt bun in ceea ce fac.
De aceea i-am si recomandat userului sa se duca acolo, pentru el, deja treburile sta altfel, au nevoie de ingineri pe asa ceva atat la Bucuresti, Arges cat si in multe alte locatii, salariile sunt ok, bonusuri, prime, zilele de concediu sunt respectate in mare masura. Daca nu vrea rcs-rds, poate sa se duca la o firma asemanatoare, Orange, Vodafone, telekom.

| WxRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc ca mi-ai dat dreptate happy
A nu se intelege ca nu apreciez scoala de la noi ..insa sunt de parere ca ar avea nevoie de un facelift major.
Si da, ai dreptate in ceea ce spui. Pana la urma este normal sa o iei de jos cand incepi, insa la noi mi se pare ca urci extrem de incet intr-o firma chiar daca esti bun.Eu in locul lui m-as duce un an, doi pe freelancer.Ca si tine nu recomand sub nicio forma invatamantul happy

| TimSem a răspuns:

Sigur că da, însă nu vei fi titular decât după ce-ți dai definitivatul și examenele de nivel. Oricum, trebuie să-ți dai și definitivatul. Altfel vei preda doar așa... de umplutură.

| Tabia a răspuns:

Da