| Angelo_Constantinescu_1973 a întrebat:

Daca eu am dat examenul de a 8 a si la liceu pic pe profil stiinte ale naturii si doresc sa ma schimb pe stiinte sociale, cum fac? Din ce dau un mic test ca sa intru la profiul dorit?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Schimbarea profilului se poate face, de regula, numai dupa cl. a IX-a. Se poate face si in timpul clasei a IX-a in unele situatii exceptionale.
Conform cu prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 155.(1)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, profilul şi/sau specializarea se efectuează, de regulă, în perioada intersemestrială sau a vacanţei de vară.
(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Va trebui sa sustii examene de diferenta la materiile obligatorii care s-au facut la profilul de transfer si tu nu le-ai facut la profilul de la care te transferi.