| Etro a întrebat:

Daca la evaluarea naționala iau 4 și ceva la mate și 7 la română sau peste pot intra la Dragoș Vodă la Filologie? Știu bine engleză și română, dar matematica nu prea stiu și mi-e frica să nu pic. Ce se întâmplă dacă iau sub 5 la matematica?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ImiPlaceMarmelada a răspuns:

Indiferent de medie, la înscriere pui prima dată codul liceelor la care vrei sa intri, în ordine descrescătoare. Cand am fost a 8-a, așa am facut. Nu mai aveam nicio speranță că voi intra la liceul dorit uitându-mă la media de admitere. laughing) Cu toate acestea, a fost al doilea liceu pe care l-am pus și mare surpriză, am intrat. Mediile de admitere la licee se schimba in fiecare an, în funcție de notele obținute de elevi. Cand am intrat eu, a fost foarte greu la mate, astfel media a scazut si am reusit sa intru. Cu toate acestea, învață la mate mai mult, e foarte simplu. Rezolvând subiectul 1+ desenul de la subiectul 2, iei 5, 50. E foarte usor de obținut nota asa. Apoi iti mai dai putin silința si la celelalte exercitii, poti lua chiar si 7. Mult succes si scuze daca am avut greșeli gramaticale.

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Cred că visați mult prea mult. Bucurați-vă dacă intrați la un liceu, nu mai faceți și mofturi.
În absolut toate liceele fruntașe, de top, dosarele de admitere se iau în ordine descrescătoare, de la nota 10, la nota 6.
Dar, cum există fracții între fiecare notă, ultimul dosar admis poate avea nota 7, 5.
Deci, coborâți din cer, cu picioarele pe pământ și gândiți-vă să luați nota 5, la matematică, nu 4, ca să nu aveți vreo surpriză neplăcută, în sensul negativ, de a vi se respinge dosarul pentru liceu și de a fi admisă la o profesională sau liceu profesional.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opinia mea, depinde
Nu vreau sa iti stric visele, totul e posibil daca muncesti pentru asa ceva
Dupa cum ziceau si ceilalti, media din examen ti ar iesi 6
Media de admitere se calcula astfel
0.8×media din examen+0.2×media mediilor din 5 8
Ultima medie cu care s-a intrat anul trecut, e media de admitere anul asta, insa nimic nu garanteaza ca daca ai media aia intri direct

Incearca sa inveti si la mate, macar cateva formule si metode de rezolvare, cand faci exercitii intreaba-te de ce e asa si nu altfel, incearca sa inveti logic, si daca iti intra ceva in cap, ai putea sa iei o nota ceva mai mare de 4,

Sfat.
1. Invata formulele de geometrie in spatiu
Nu sunt asa grele, le inveti ca pe o poezie
2. Invata sa rezolvi functii siecuatii
Nu sunt grele nici astea, doar adunari impartiri scaderi si inmultiri
3. Cand rezolvi la mate, scrie si formulele, daca gresesti rezolvarea iti puncteaza formulele corecte
4. Si cel mai important. Nu lasa nici un exercitiu nerezolvat, poti primi puncte pentru orice
Doar rezolva in modul tau daca nu il mai stii pe al profesorului

Sper ca te am ajutat oarecum
Bafta la examen si la admiterehappy

| Anonima163333 a răspuns:

Hei! 1.Care-i media de admitere? Totusi, poți sa înveți și la mate puțin, ca să iei peste 5, 5.Ar fi bine!
2.Depinde de cât iei la romana. Dacă iei 4 la mate și 8 la romana media îți iese 6.