| emipenet a întrebat:

Daca merg intr-o tara straina (ex: Spania, Italia sau Germania) ma pot descurca cu limba Engleza sau imi trebuie si limba din acea tara neaparat?

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In zonele turistice ar trebui sa stie toti engleza.

| MihaelaDart a răspuns:

Îți spun din experiență proprie, in Germania doar la început, apoi când neamțul te învață că ești locuitor, nu ii mai poți scoate nici cu furca cuvintele din engleză. Atât timp cât locuiești în țara respectivă ești obligat să le înveți limba.
In Grecia nu toți cunosc engleza, cu toate că dacă îți place țara, cultura&civilizația etc înveți repede și greaca.
Am locuit în Grecia și în prezent sunt in Germania. Știu și engleza destul de bine, cu toate că am învățat și greaca cât și germana pentru a comunica mult mai bine.

| Bondarel99 a răspuns:

Majoritatea oamenilor au habar de putina engleza, dar daca stai un timp in Italia sau Spania nu ai cum sa nu prinzi si sa intelegi pentru ca limbile astea sunt foarte asemanatoare cu romana.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam da. Fiul meu are afaceri în Spania și merge des acolo. Partenerii lui de acolo, chiar dacă sunt la nivel profesional înalt, nu se au cu engleza așa că a fost nevoit să învețe el spaniola ca să se înțeleagă cu ei.

| minrest a răspuns:

In Spania NU te poti descurca cu engleza, din experienta iti spun, m-am putut intelege doar cu oameni din fostul Imperiu Britanic, dar ei nu prea aveau cu ce sa ma ajute. Macar ne incurajam reciproc, toti erau convinsi ca Romania e in Commonwealth. Spania e centrul lumii hispanofone, si asa vrea sa ramana. Dar in Italia si Germania, cred ca te descurci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Spania clar nu o sa te intelegi in engleza cu nimeni. Aia dubleaza si filmele din engleza in loc sa le subtitreze.
Nici italienii nu stiu prea bine engleza.
Despre Germania... sincer, habar nu am.

| Logann a răspuns:

Dacă