| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Daca programul unui magazin incepe de la 6 dumineata si se inchide tocmai la 23 seara, lucrandu-se pe 2 ture, care trebuie sa fie programul personalului de magazin?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 6, 00 la 23, 00 sunt 17 ore si programul pe 2 ture este cel facut de angajator. De ex. poate sa fie fiecare de 8 ore si 30 minute sau schimbul I de 9 ore si schimbul II de 8 ore.

Bula
| Bula a răspuns:

Magazinul poate sa faca programarea personalului in functie de dorinta conducerii.
Sunt locuri de munca unde se lucreaza pe ture de 8, 12, 16, 24 etc. ore, urmate de pauze in raport.
Principal este sa fie respectat numarul de ore prins in contract (de regula: 8 ore la zi lucratoare).

| darrio2007 a răspuns:

In doua ture.

| Zuzu1991 a răspuns:

8h30mins per tur
fiecare angajat primeste 30mins pauza de masa, fiecare pe rand, nu se inchide magazinul de aia