| SuciuElena a întrebat:

Buna! Dacă vreau sa fac facultatea de medicina in România și după ce o termin vreau plec in America sa devin medic. Se poate? Te primește greu?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Se poate doar daca aplici pentru emigrare in America si primesti viza sa emigrezi pe skill.
In orice caz, acolo diploma de medic nu este recunoscuta, deci trebuie sa ai pe cineva care te sponsorizeze cativa ani in America (intretine financiar oferindu-ti casa, masa si platit cursuri), cat inveti si-ti dai examenele, uneori sa mai faci cativa ani de facultate acolo, ca sa poti sa practici vreodata medicina in America.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

De ce nu faci facultatea in America direct? Sa faci fac in RO apoi sa mergi in America sa fii doctor, slabe sanse, spre deloc.
Doara sa fii the best in meseria aia, da atunci te primesc aia.
Plus ca ei nu o sa iti recunoasca tie studiile din RO.Au mai fost astia africanii,indienii care veneau asa,[probabil aveau cu statele alea ceva relatii mai eu stiu cum si aproba pe aia asa, cu diploma de la ei veneau aici si erau praf laughing sa mergi la doctorii astia indieni, africani, te doare mintea ce stiu astia.

Apoi din cate am vazut doctorii americanii au facut scandal si ia linistit acu pe toti, ultimii au fost farmacistii, indienii si africanii ocupau tot ce se putea peste tot.
Faceau fac la ei cu 1-2 mii si veneau aici.Ameeicanii faceau fac cu zeci de mii si nu mai aveau loc de astia laughing asa ca acu ia linistit si pe astia.
[Pt ca e si normal americanu da banii in tara lui sa faca ceva, dar nu mai are loc de al din India care face moca sau pe 2-3 sute o fac

Bine cum am spus de banii aia si stiu laughing Au venit doctori romani si pe aici dar aici practicau ca asistenti, deci cam la nivelul ala erau.Nu ma mira ca si acu e la fel.
Bine poti veni in America si sa iti faci cabinetul tau, aia poti sa o faci.
Acu cati bani o sa faci, tine de cat de bun esti.
Deci cel mai indicat este sa faci o facultate aici, mai ales daca esti bun, daca iti place, aici ai ce invata sau de la cine invata ceva.

| johnnny123 a răspuns:

Teoretic, se poate.
Practic, intrebarea nu este daca "se poate" ci daca poti tu.

| RoCkKiD a răspuns:

Trebuie sa dai niște examene acolo dae da, baie poate.

| Lukasssz a răspuns:

Da,visul tau e posibl happy nu il asculta pe Mr.America,relian el nu stie nimic de tara unde sta de ani buni laughingAmerica are nevoie de doctori! In America sunt aproximativ 30000 de doctori romani (astia care lucreaza la stat), ei au avut mereu nevoie de doctori, deci trebuie sa aplici pentru viza aia care iti permite sa lucrezi acolo, fiind doctor evident ca te vor accepta, dupa cum am mai spus ei au nevoie de doctori, iar cand viza va expira ei iti vor oferii posibilitatea sa te stabilesti acolo! Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai pus întrebarea asta odată.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Din câte stiu eu se poate.