| Maney31 a întrebat:

Buna, dati-mi exemple de facultati de unde pot avea o meserie cat de cat decenta cu un salariu decent (in afara de politie si medicina). Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face un ASE, ca economist sau contabil, poti agsii cu usurinta job atata in tara, cat si peste hotare.
Mai poti face o facultate de inginerie (mecanica sau automatizari), sau chiar chimie alimentara.
Mai poti face o facultate ecologica, sau una psihologica.
Decizia iti apartine, de ceea ce iti place sa faci si ai vrea sa faci.
In orice caz, de un lucru trebuei sa fii convins: nici o facultate nu vien cu contract de munca la sfaristul ei. Alergatul dupa un servici, este datoiria ta si uenori ia ani buni, pana prinzi un job pe masura pregatirii tale, mai ales ca toata lumea vrea pe cineva cu experinta.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ase, informatica, drept, arhitectura, constructii, mecanica

| sierra1 a răspuns:

Eu cred ca nu pui bine problema. Raspunde mai întâi la urmatoarele: ce știi, ce poți, ce vrei si dupa aia cred ca ceea ce-ti rămâne e exact raspunsul

| NLS a răspuns:

Incepand de la ce a spus Katy in ultima parte, ar trebui sa tragi singur o concluzie si ia-o ca pe un semnal de alarma.
Daca nu iti alegi facultatea in functie de aptitudinile tale, ceva pentru care ai atractie sau ceva ce ai face pe viitor cu placere, o faci degeaba.
Facultatea nu se alege dupa recomandarile unor straini, trebuie sa alegi ceva ce ti se potriveste tie. Nu uita ca fiecare persoana e diferita, a ajuns in pragul facultatii cu un alt bagaj de cunostinte.
Variante de studii superioare sunt nenumarate, insa nu toate iti garanteaza si o slujba, cum foarte bine a punctat antecomentatoarea.
Trebuie sa ai in vedere 3 lucruri, si sa obtii un echilibru intre ele:
1. sa alegi un domeniu la care te pricepi.
2. sa nu treci prin facultate degeaba, in traducere sa inveti zilnic. Nu neaparat pentru note mari, cat pentru acumularea de cunostinte (si ma refer la cele ce tin strict de domeniul ales, caci mai apar si in facultate materii "de umplutura").
3. sa alegi un domeniu cautat, in corelatie cu ce am spus deja la punctul 1

Daca in actiunile tale tii cont de cele 3, vei gasi relativ usor si 95% sigur si o slujba asa cum iti doresti.

Răspuns utilizator avertizat