| dyannabia a întrebat:

De ceva timp ma gandesc sa dau la medicina. Inca as avea timp sa invat pentru admitere. Mai intai mi s-a parut imposibil, o meserie foarte grea, cu multa responsabilitate. Dar apoi, analizand mai bine situatia am realizat ca poate as vrea sa fiu medic. De fiecare data cand vad diferiți oameni au ales medicina, ma cuprindea un fel de nostalgie, tristete, o parere de rau ca nu voi fi medic. Mama mea este o asistenta medicala, iar sora mea este in anul 1 la medicina. Aceasta idee nu mi-a venit de cand este sora mea la medicina, o aveam de ceva vreme, dar acum fiind in vacanta am timpul necesar pentru a imi cauta cariera potrivita. Familia mea nu ma influenteaza in niciun fel sa merg la medicina. M-am uitat de multe ori peste listele de facultăți dar parca nu ma atrage niciuna ca medicina. Stiu ca acesta este un drum lung, o cariera care va necesita întotdeauna învățarea unor lucruri noi. Eu mi-as dori sa am si o familie, asa ca nu stiu nici daca voi avea timpul necesar. Ma tot gandesc de ceva timp la ce meserie voi avea, dar aceasta este o decizie foarte importanta si chiar nu stiu ce sa fac. Va mulțumesc foarte mult daca ati citit tot acest mesaj si v-as ruga sa-mi spuneti ce parere aveti, ar trebui sau nu sa merg la medicina? Iar daca știti imi puteti spune mai multe despre viata de medic?

Răspuns Câştigător
| Eduard619 a răspuns:

Dacă asta te atrage si asta dorești să faci, urmează-ti visul. Medicina este un domeniu frumos, într-adevăr cu multă responsabilitate dar ai satisfacția că ai realizat ceva pentru persoana respectivă.
Eu sunt de asemenea student la medicina dar la început nu mi se părea că este pentru mine, dar treptat am învățat și mi-a făcut plăcere să aprofundez. Scrie-mi in privat dacă dorești sfaturi sau mai multe informatii.