| LalaJust a întrebat:

.de ceva timp ma tot gandesc la ce facultate sa dau..si sunt nehotarata ce sa aleg dintre Medicina ( Carol Davila-Bucuresti) si Ase..In ce domeniu credeti ca se castiga mai bine? Multa lume imi spune ca e tarziu pentru medicina ( trec clasa a XII-a)...Se castiga bani din medicina..si daca da..cam dupa cati ani? Ma gandesc ca daca dau la ase. dupa 3 ani o sa castig in jur de 2000 RON.Iar la medicina trebuie sa astept 6 ani pentru un salariu de 1000-1500 RON. Mi-ar placea sa fiu medic.dar nu este o pasiune..probabil o sa primesc respunsuri de genu' sa fac ce imi place ca banii nu conteaza, insa vreau sa fiu independenta din punct de vedere financiar. Voi care credeti ca este cea mai buna alegere? Mi-ar placea sa primesc raspunsuri in special de la studentii la medicina si ase...sa-mi spuna cum li se pare la facultate si daca acum ar mai face aceeasi alegere. O zi buna!

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu sunt la medicina, asa ca iti pot raspunde in cunostinta de cauza.De aici nu iesi medic dupa 6 ani, ci dupa minim 9(3 ani rezi-medicina de familie)si maxim 13 (7 ani rezi pentru chirurgie sau neuro).E adevarat ca si ca medic rezident iei salariu, insa e foarte mic daca te raportezi la volumul de munca.
Daca te intereseaza partea financiara si nu ai o pasiune pentru medicina, alege ASE. Termini mai repede si nu ai foarte mult de invatat.Am vazut si eu fosti colegi de liceu care au dat la ASE...ce au ei de invatat intr-o sesiune e rezumatul rezumatului la ceea ce avem noi la medicina(ma refer la volum).Am colegi de serie care au dat aici pentru ca ii au pe mamica si taticul medici...sunt ca niste robotei ingamfati:invata de trecere doar asa in dorul lenii, sunt cu nasul pe sus de parca ei sunt stapanii lumii si ceilalti sunt inferiori.Ei bine, nu asta inseamna cariera de medic, medic inseamna sa fii apropiat de oameni, sa ii ajuti din placere si sa pui pasiune in tot.Trebuie sa ai curiozitatea de a invata anato, fizio, biochimie, altfel iti este extreme de greu.

| LalaJust explică (pentru AdelinaC):

Mi-ar placea mult mai mult sa fiu medic decat sa lucrez intr-un birou in fata unui calculator. Nu pot sa spun ca e pasiune.dar imi place. Mi-ar placea sa ajut oamenii, dar totusi ma intereseaza si partea financiara big grin Ca medic rezident ce salariu ai? Na..sunt totusi 6 ani de munca e normal ca rezidentii sa aiba un salariu pe masura eforturilor depuse.

| AdelinaC a răspuns (pentru LalaJust):

In jur de 900-1.000 lei pe luna.
Poti incerca anul asta sa dai la medicina si daca nu iti place sau simti ca nu ti se potriveste, te retragi si dai la ase.

| StefanChriss a răspuns:

Mai, ce sa zic? Conteaza ce specializare faci dupa aia 6 ani, ca dupa 6 ani n-ai voie nici animalele sa le tratezilaughing Facultatea de medicina fara specializare e inutila. Acum, odata ce ai terminat specializarea, daca iei o specializare buna, luand in calcul ca vei fi un doctor mediu, iei 1000 de euro de la spital( cu tot cu garzi), inca vreo 3000 de la policlinica in care lucrezi, si inca vreo 2-3mii in spaga de la spital. Acum daca evoluezi si ajungi si prof universitar, mai iei cateva mii ca sa treci studentii care sunt tamaie. Pe lang asta poti face si pregatiri cu studenti care vor sa dea la medicina, de unde mai scoti vreo 3mii daca faci zilnic cu mai multi. Asta e cazul ideal, dar daca te chinui putin, mergewinking

| justadream94 a răspuns:

Paaai
1.ase are 7000 studenti cuza Iasi 2000 + alte facultati pe profil ajung la cateva mii bune de stundeti in domeniu asta.
+ ca nu sunt atatea locuri cat sa acopere nici macar o parte din studenti
2.medicina e de viitor se cauta fiind criza de medici la noi cat si in afara unde salariile sunt ametitoare
si la noi salariile sunt mici dar cresc mult daca ai o clinica particulara si din ce mai primesti in spital.

clar asi alege medicia desi daca esti bun ai sanse in orice domeniu!

| Serban_Andra_1999 a răspuns:

Ase 100%