| Elena_Maria_1993 a întrebat:

De la ce nivel de Cambridge ai opțiunea de a nu mai da Bac ul la engleza? (Nici oral, nici în scris).

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Trebuie să ai Advanced cu minim C (C, B, A e ordinea crescătoare a notelor)

| RKBlue a răspuns:

C1

| Elena_Maria_1993 explică (pentru RKBlue):

Mai am o nelămurire, daca ma poți ajuta: când vezi rezultatele la Bac ale unui absolvent, la engleza de ce scrie, de exemplu A1, A2, A2? Nu ar trebui sa scrie doar C1? Asta ma deruta... elevul ia A2 și nu mai da Bac ul la engleza?

| RKBlue a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Asta nu stiu exact...
Nu am ajuns inca sa dau bacul, asa ca...
Din ce mi-a zis doamna de engleza, acelea sunt nivelele de experienta ale vorbitorului si cred ca nu au legatura cu nivelele de la Cambridge si alte examene.

| Elena_Maria_1993 explică (pentru RKBlue):

Multumesc mult!

| RKBlue a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Cu placere!

| Catrice a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Ca nivelul de la bac e numai A si B. Tu de ce crezi ca Cambridge-ul te scutește când tu ajungi la nivel peste?

| Jackpot2 a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

La BAC la competente nivelul maxim este B2 profa de engl de la școală a spus ca programa bună L1 este pana la B2 dar manualele de A XII A L1 sunt și pana la C2.

| 4StarLight a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Nu ti s-a răspuns corect. Eu am dat bacul anul asta si l-am echivalat cu diploma de B2, dar am colega care l-a echivalat cu B1. Pe cei ce îi vezi cu chenare verzi la rezultatele la bac, inseamna ca și-au echivalat competențele la limba engleza cu o diploma Cambridge. Dacă vezi ca nu e acel chenar verde, ci scrie B1, B2 sau A2, inseamna ca acelor copii li s-au echivalat competențele la engleza cu media din liceu. Echivalarea cu media generală din liceu la acel limba însă a fost valabilă doar in acest an, pentru ca din cauza COVID-ului elevii nu au mai putut susține probele de competențe si atunci s-a decis echivalarea cu mediile din liceu. În condiții normale, aceștia ar fi trebuit să meargă sa sustina probele orale si scrise. Sper ca te-am lămurit. happy

| Elena_Maria_1993 explică (pentru 4StarLight):

Acum chiar am inteles! Tu ce crezi, acum ca ai terminat liceul...ar fi fost bine sa aprofundezi Cambridge ul?

| 4StarLight a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

As fi dorit un nivel mai ridicat la Cambridge, daca asta ma întrebi. Dar nu numai in scoala poti da Cambridge, il poti da si cand ai 50 de ani. As vrea sa dau C1 cand voi fi anul 1 pentru ca stiu ca va conta mult la CV, eventual ma gandesc si la un C2, dar e mult de muncă. Însă pe diploma de bac nu are nicio relevanță ce nivel ai la limba străină, nu se reflecta in niciun fel asupra mediei.

| 4StarLight a răspuns:

Nu exista Bac la engleza, nu este ca celelalte probe de romana sau mate, ci se numesc competențe și sunt evaluate un pic diferit față de probele de bac. Dacă nu ești pe profil bilingv, atunci ai nevoie de minim un nivel B1 sau PET. Dacă ești pe profil bilingv, atunci trebuie sa ai minim B2 si se echivalează toate probele, atat cel orele, cat si cele scrise.

| Jackpot2 a răspuns:

B1 Preliminary English Test for schools

| Elena_Maria_1993 explică:

Mulțumesc mult tuturor!