| adelutsa a întrebat:

Din tot deauna am fost atrasa de arta ( cand eram mica imi doream sa devin cantareata sau actrita sau fotomodel si in niciun caz doctorita cum si-au dorit toate fetele). De curand mi-am descoperit un nou talent:desenul ( sunt atrasa de designul evstimentar). Si inainte profesorii de desen imi spuneau ca am talet si sa incerc ceva nu ii credeam. Dar acum m-am apucat...si imi place la nebunie sa creez haine, atat pe hartie cat si sa modific fel si fel de hainute care nu imi mai plac. De curand am participat chiar si la o expozitie organizata de liceul meu. Am vorbit cu profa de desen si ma indrumat spre scoala populara de arta din oras doar ca nu pot sa intru la cursuri de la mijlocul anului, asa ca voi astepta pana in octombrie si ma voi inscrie. Pana atunci nu vreau sa stau cu mainile in san. Si as vrea sa stiu si eu ce se cere la examenul de admitere la facultatea de design din bucuresti ( ce facultati de design vestimentar exista in strainatate, daca se acorda burse pentru acest domeniu de activitate). De asemenea daca aveti habar de siteuri unde as putea gasi videouri sau indrumari cum sa imi perfectionez desenele ( cum se fac schitele de design vestimentar- modele in diferite pozitii etc). M-ati ajuta enorm, imi doresc din tot sufletul sa fac asta desi unii ma tot descurajeaza cu fraze de genu "in domeniu modei e greu oricum", eu nu ma las batuta trebuie sa ac asta si voi reusi, am talent, creativitate si bun gust. Ce-mi mai trebuie? decat mult exercitiu asa ca daca m-ati putea ajuta as fi foarte recunoascatoare.

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Incearca un curs rapid (de o luna-doua) de design vestimentar. Sunt destule firme, asociatii care fac asa ceva. Si vei avea cit de cit habar ceea ce inseamna designul vestimentar. Si nu uita o vorba pe care o au artistii: e 1% inspiratie, si 99% transpiratie. Creeaza modele, cit mai multe modele. Lucreaza. Chiar daca unele ti se vor parea a fi proaste la inceput. Pe parcurs vei putea sa le mai modifici, sau te vor inspira la noi idei de modele.Si,daca vei avea cit mai multe modele, vei avea sa alegi intre ele, unele vor fi mai reusite. Plus ca iti vei forma mina si mintea sa lucreze in domeniu.

| hax0r a răspuns:

Too long; didn`t read