| Sașa234 a întrebat:

Doresc niste pareri despre facultatea de litere! Pareri cat mai sincere! Vreau sa stiu cat de grea este, daca merita sa o faci etc
Va multumesc!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

NU e una singură în toată țara... NU e o singură secție la litere...

| brokxy a răspuns:

Acest video iti va explica tot. https://www.youtube.com/watch?v=dwva31P3ImE
Este foarte foarte greu din cate am auzit

| brokxy a răspuns:

Dai la litere daca vrei
1. Sa devii strict PROFESOR
2. Sa iti pierzi 3 ani din viata in stres si fara timp liber deloc

| Adry05 a răspuns (pentru brokxy):

Vorbești numa prostii, de la litere dacă înveți o limbă străină ca germană, franceză sau ceva mai rar poți să ai job-uri foarte bine plătite într-o multinațională sau alte firme + poți fi translator, iar plătit bine și spre deosebire de alte domenii astea chiar se caută în prostie
și ai și destul timp liber dacă știi să te organizeziwinking

| Zorn a răspuns:

Daca termini literele ai optiuni precum: profesor, translator, editor, corector, jurnalist, scriitor etc.
Merita sa o faci daca te pasioneaza si vrei sa iti dai silinta. Nu pot sa iti spun cat e de greu, pentru ca depinde de atractia ta pentru limba romana si alte limbi straine, de modul in care te-ai descurcat si in liceu la materiile acestea. Daca nu ai intampinat probleme, nu o sa ti se para chiar asa greu. Daca te duci la litere iti recomand sa dai si de un certificat de limbi straine, cum ar fi Cambridge-ul sau DELF-ul. Ca sa iti cresti sansele de reusita dupa ce termini aceasta facultate, trebuie sa fii foarte bun in ceea ce faci.