| Rumpelstiltskina a întrebat:

Buna, doresc sa invat programare web, nu am background mate info, insa am ajuns la Javascript si am observat ca acolo sunt algoritmi similari cu programarea C++.
Intrebarea e...trebuie sa studiez matematica nivel M1 ca sa-mi antrenez creierul si sa dezvolt o gandire matematica?
Ma ajuta matematica sa invat mai usor si sa aplic teoria in practica adica in exercitiile cu algoritmi in JS (eu abia descurcandu-ma si cu exercitiile la HTML, adica implementarea cat de cat a unui site)?

mai mentionez ca nu e o optiune facultatea/liceu de mate-info, doresc sa studiez singura.

Si cei care sunteti programatori ati avut nevoie de multa matematica (programa M1 din liceu) ca sa invatati programare Web?

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faptul ca nu ai un background in info si te ai aruncat cu capul inainte la programare fara sa inveti niste chestii de baza se simte acum.

Algoritmii sunt algoritmi si nu au nicio legaura cu limbajul de programare. Limbajul de programare e doar o unealta prin care implementezi un algoritm. Asa ca e total eronat sa spui ca in JS exista un algoritm asemanator cu cel din C++... poate exista o implementare asemanatoare data de o sintaxa asemanatoare.

HTML nu e limbaj de programare si de aia este mai usor sa intelegi unele concepte. DA, matematica te ajuta mult sa iti formezi o gandire in ceea ce priveste programare, la fel cum te ajuta si niste chestii de baza legate de programare inainte sa te arunci la un limbaj.

De matematica, da ai sa ai nevoie, depinde la ce lucrezi. La un site simplu probabil ca nu ai sa ai, dar cine stie la un moment dat la ce algoritmi ai sa lucrezi si ce formule, concepte samd ai sa ai nevoie?