| anonim_4396 a întrebat:

Este greu sa intri la un conservator in alta tara,cum este in cazul meu Italia?
Si este greu acolo? Adica este mai greu la un conservator de la noi (ex cel de la București sau din Cluj)sau este mai greu la un conservator de la ei?
Am nevoie de ajutor sa ca ma decid unde sa merg mai departe dupa liceul de arte,
Va rog!
Si as vrea sa stiu unde mi-ati recomanda sa merg mai departe? Eu as vrea sa fac o carieră cu muzica usoara in Italia, însă stiu sa cânt si imi place si cea clasica, fiindca usoara nu se face la conservator, asa am auzit

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La conservator înveți să cânți profesionist, meseria. Apoi poți să cânți ce gen de muzică vrei tu. Să inveți să cânți muzică ușoară se poate mai simplu la o școală populară de arte.
În Italia, depinde de conservator. La cele căutate vei avea concurență foarte mare la intrare. Apoi bani de școlarizare.

| StrongHeart a răspuns:

De ce iti trebuie Conservator? Poti sa canti muzica usoara si fara, sau cu lectii de canto.Nu zic ca ce faci e gresit, iti urez succes.
Ca sa iti raspund la intrebare, cred ca diferenta cea mai mare o face limba vorbita, in rest orice se poate invata.
Bafta!