| madalinaaa89 a întrebat:

Eu am 15 ani si sunt din Bucuresti.As vrea sa ma angajez insa nu prea "ploua" cu oferte. Ce as putea sa fac la varsta asta? Daca aveti propuneri, va rog, ajutati-ma pentru ca nu mai vreau sa stau pe banii parintilor.

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

"minorii cu varsta intre 15 si 16 ani pot fi angajati numai cu acordul prealabil si expres al parintilor sau al reprezentantilor legali si pentru prestarea de munci usoare, care nu pericliteaza sanatatea, dezvoltarea si pregatirea lor profesionala. "(http://antreprenor.money.ro/angajarea_conditii_legale-83952.html# ) Astfel de munci usoare nu prea se mai gasesc in conditiile actuale de criza.Nu cred ca vei gasi patron sa faca astfel de angajari acum. Ai putea sa apelezi la cunostinte, vecini, rude sa-ti gaseasca ele ceva munci ocazionale prin care sa faci ceva bani. Bafta!

5 răspunsuri:
| karellen a răspuns:

Nu cred ca te poti angaja (legal cel putin) daca ai mai putin de 16 ani.

| nico1988 a răspuns:

Buna!
Intra pe nicol_oriflame@yahoo.com
Ofer locuri de munca pentru tineri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa angajezi la un market sa un fastfood prin apropiere(poti sa cauti pe site-ul "Locuri de munca pentru minori".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Propune unor vecini sa-i ajuti la cumparaturi, altora sa te ocupi de animalul lor de companie, altora sa le duci si aduci copilul de la scoala, la foecare dupa caz, poti ajuta la curatenie, batut un covor, aspirator, daca ai vecini care stau la case, sa-i ajuti in gradina de flori sau zarzavaturi, sau sa-i insotesti la piata sa vanda sau cel putin sa-si care marfa... uite-asa cu putin tact le spui de la inceput ca ai o situatie de urgenta si banii de buzunar nu-ti ajung, nu uita sa negociezi cu fiecare sa nu ceri prea mut la unul sau la altul - fii DIPLOMATA.

La fel daca stai la bloc, poti propune femeii de serviciu sa te lase sa o ajuti la adunatul ierbii, hartiilor, sa matusi, sa speli pe jos, sa duci gunoiul, sa speli perdelutele, toate le poti face cu MANUSI de protectie pentru curatenie in Menaj, costa foarte putin, dar poate ea are tot ce trebuie!

| ionela_5345 a răspuns:

Esti inca mica si fie ca vrei sau nu tot pe banii parintilor trebuie sa stai. Ca vrei tu un venit suplimentar, asta e altceva. Probabil la pliante sau chestionare ar fi ok pentru tine si nu iti ocupa nici prea mult timphappy