| Mihaiumb250 a întrebat:

Buna, eu as vrea sa ma fac medic veterinar. Ce profil ar trebui sa urmez? Daca puteti imi puteti recomanda si un liceu bun in Sibiu deoarece acolo vreau sa fac liceul. Si facultati daca vreti.

Răspuns Câştigător
| ArinaSama a răspuns:

Buna, ca profil pentru liceu ai putea alege foarte bine din Mate-info sau stintele naturii. Un liceu nu pot sa iti recomand, asta iti alegi tu singur in functie de medie. La facultate, recomand facultatea de medicina veterinara din Bucuresti.

| andreidin a răspuns (pentru ArinaSama):

Si e mult de invatat?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Profilu nu e important, vezi la ce dai admitere la facultate și mergi spre un profil orientat spre materiile astea. Cred că științe ale naturii ar fi, n-are rost să te chinui cu informatică și alte din astea când tu nu vrei să urmezi acel drum

| zilog a răspuns:

Taie un iepure scoatei matele si organele cu mâna ta
mai taie un porc si scoatei toate organele cu mâna ta
apoi vezi daca nu îți vine rău poti sa te faci si măcelar nu numai medic

dar poate îti vine rău când vezi prima picătură de sânge si gata iti dai seama că meseria asta nu e de tine

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Buna. Ar fi bine sa alegi stiinte ale naturii. Da, nu conteaza atat de mult, insa la stiinte ale naturii inveti cu mult mai multa biologie / chimie / fizica decat la mate-info sau uman, ceea ce iti va oferi un avantaj destul de mare fata de cei ce au ales o alta specializare(plus ca majoritetea celor ce merg la stiinte ale naturii vor la medicina / farmacie / medicina veterinara). Cat despre liceu, incearca sa mergi la cele denumite "Colegiul National X", deoarece sunt mai bune, desi media de admitere e mai mare (asadar acolo merg cei mai buni). Cat despre facultati, UBB e buna sau cea din Bucuresti (daca vrei in Romania).