| eysoul a întrebat:

Eu aș vrea să merg la facultatea de drept, dar nu știu la ce profil de liceu să merg în care să mă beneficieze.

Răspuns Câştigător
| Celestina003 a răspuns:

Buna,Filologie sau stiinte sociale te pregateste pentru Drept.Dar dupa parerea mea nu cred ca contează profilu, mai important este sa ei bacul cu notă mare!, deoarece la facultate vor exista 2 optiuni taxa si buget.
Stiu asta deoarece sora mea e la facultatea de drept din Craiova si a intrat gratis dar a făcut multe meditații si efort pentru acest loc,ei se axează pe istorie, engleză,franceză, educatie fizica, drept civil, drept constituțional, teoria generala a dreptului, drept privat roman.
Si nu sunt sigură dar vei da sesiuni (examene) din 4 in 4 lun.

| eysoul explică (pentru Celestina003):

Mulțumesc pentru răspuns

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa urmezi un profil de filologie sau stiinte sociale, te va ajuta la admitere si putin chiar in facultate.

| Donsavas a răspuns:

Nu conteaza. Important este sa iei diploma de bacalaureat.