| imdeea a întrebat:

Bună ❤ Eu sunt la liceu pe filologie și după as vrea sa mă orientez către ase pe partea de turism și business. Are vreo legătură dacă nu am făcut turism in liceu? Îmi poate spune cineva in general ce se face la turism și business? Mulțumesc ❤❤

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Da, pentru că noțiunile de bază nu le veți avea, adică geografia, economia.
"FILOLOGÍE s.f. Disciplină care se ocupă cu studiul culturii scrise a popoarelor, în special cu studiul textelor vechi și al operelor literare din punctul de vedere al limbii, al influențelor suferite, al modelului în care ni s-au transmis și al autenticității, precum și cu editarea lor. [Gen. -iei. / < fr. philologie, cf. gr. philos – prieten, logos – vorbire]."
Deci, turismul e turism, iar materiile de studiu sunt total diferite de filologie, unde accentul se pune pe literatură, istoria literară, cultura popoarelor.
Faceți un transfer la un liceu cu profil de turism.