| Aaanon a întrebat:

Exista pe aici chirurgi? As vrea sa stiu cum este aceasta meserie văzută din perspectiva lor. Multumesc mult!

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu am facut stagii de chirurgie la facultate. Programul e f incarcat, sunt rezidenti care pleaca si la ora 19 de la spital, iar a doua zi incep la 8. Nu prea au timp de viata personala, stau mult in picioare pentru ca sunt operatii care dureaza multe ore. Exista riscul de a lua orice boala transmisibila prin sange pentru ca manusile se mai rup.
Ca parte pozitiva, este o meserie bine platita, iar cuvantul lor este oarecum superior altor specialitati.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daaaaaaaaaaaa! Milioane de doctori stau pe TPU. Asta este un site pentru tineri. N-ai sa vezi asa ceva!

| gabicoo a răspuns:

Ceva asemanator cu medicii stomatologi.
Uite vine unul bătut măr la stomatolog și după consult îl întreabă "Cum stau doctore?"
Iar medicul răspunde:
"- Din punctul meu de vedere foarte bine! Doua trebuie să ți le scot iar patru să ți le plombez."

| Donsavas a răspuns:

Nu este meserie ci profesie.
Chirurgia implica o gama larga se specializări. Ele se invata doar in practica. Pentru a fi chirurg, trebuie sa fi întâi admis si sa înveți baza in domeniul medical. Mai tarziu, în funcție de rezultatele tale si de locuri, vezi unde te repartizează. Nu este totul la vointa ta. Propune ti sa fi student in domeniu, apoi sa devii medic! Vezi după pe ce ramura ajungi sa profesezi.