| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Exista pe aici si persoane care au studiat la Facultatea de Drept si nu si-au dorit sa profeseze neaparat pe joburile de baza. gen avocat, procuror etc? E o facultate inutila? Nu te ajuta si in alte joburi?
Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Mai sunt... jurist, consilier juridic, politist, etc.

| heavenf a răspuns (pentru Brizbriz):

Politist? Fara a face una dintre scolile acelea?

| Brizbriz a răspuns (pentru heavenf):

Da, sunt multi politisti care au facu dreptul, asta stiu sigur
insa nu prea stiu legea... bine
cred in schimb ca daca vrei sa fii ofiter de politie trebuie sa faci academia de politie, insa in ultima vreme au fost accidente si abuzuri facute de unii care au facut un an scoala, si atat, pentru ca, e o deficienta mare de personal

| heavenf a răspuns (pentru Brizbriz):

Stiam ca au facut dreptul si scoala de agenti, iar atunci cand s-au scos posturi pentru ofiteri au sustinut examen.
Concluzia e ca nu stiam ca poti sa fii politist doar avand Facultatea de Drept

| Brizbriz a răspuns (pentru heavenf):

Ah, NU, nu poti, nu inseamna ca daca ai dreptul, automat intrii in politie daca vrei, trebuie sa faci niste scoala si de politist
dar, te ajuta din cate stiu eu

| haileewatson a răspuns:

Consultant legal, analist legal, antreprenor, politician, scriitor, profesor, operatiuni legale, grefier, lista continua.

| heavenf a răspuns (pentru haileewatson):

Hmm, chiar nu stiam despre unele dintre cele enumerate aici