| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreun site care te plateste pentru traduceri? Eu ma pricep destul de bine la engleza si imi place sa fac traduceri in timpul liber, insa niste bani in plus nu m-ar deranja. Mai ales ca ar veni dintr-o activitate placuta mie.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca iti iei licenta de traducator autorizat!

"destul de bine" nu este tocmai un atu pentru a primii ceva de munca (tradus), poate ar trebui sa te straduiesti mai mult cu invatatul, pana ajungi la examenul de "atestat de traducator".
Poti incepe prin a-ti ajuta colegii la scoala si cu ocazia asta inveti si tu mai mult. Bineinteles fara bani, ca orice voluntariat, ca-i si-n folosul tau sa stii bine engleza si asta se obtine, d oar prin lucru intens.

| RoCkKiD a răspuns:

Https://www.entrepreneur.com/article/245953

Cauta un site in lista asta, poti incepe cu freelancer ca e printre cele mai populare.

Nu te astepta sa curga banii deoarece dureaza cel putin un an sa iti faci clienti si sa incepi sa ai reviewuri bune ca sa apeleze mai multi oameni la tine.

Cat despre limba, sper ca intelegi ca daca e vorba de ceva profestional faptul ca te descurci "destul de bine" la engleaza nu o sa fie destul. Si eu ma descurc destul de bine dar nu cred ca as putea fi translator.

| LinaHaddad a răspuns (pentru RoCkKiD):

Eu am mai tradus multe texte si cantece, deci zona asta nu imi e straina deloc. Am vrut doar sa vad daca se pot face si bani din chestia asta fara sa promovezi vreo facultate in domeniu.

| Rujiru98 a răspuns:

Netflix(traducerea de filme/ seariale) sau unbabel.com