| anonim_4396 a întrebat:

Fratele meu se gândește să dea la Farmacie(ii place chimia mult) dar mama nu vrea să îl lase(ei i-ar plăcea Medicina Generală).Ea consideră că după această facultate nu o sa aiba un viitor. Puteți să imi ziceți câteva lucruri despre facultate? Merită? E mai grea ca Medicina Generală? Răspundeți serios, va rog

Răspuns Câştigător
| OttoVonAegyssus a răspuns:

Diferența dintre medicina și farmacie, hmm... nu cred că are rost să mai scriu, dar, medicina este medicină, trebuie să ai o înclinație sprea ea, este o facultate grea, ani și ani de învățat, doar dacă nu cumva vrei să mori ca medic general, asta dacă ajungi medic general sau poate ai aspirații mai mari, medic legist. Cum am scris mai sus, dacă nu ai o înclinație, degeaba, și nu vorbesc doar de medicină, ci despre orice meserie din această lumea, dacă nu ai o pasiune pentru ea vei da greș.
Farmacia... Deşi percepţia generală este că, odată finalizate studiile la facultatea de farmacie, te poţi angaja doar într-un lanţ farmaceutic, realitatea este alta: ca proaspăt absolvent ai şanse să lucrezi în firme care produc medicamente, având în vedere că fratele tău are o pasiune pentru chime... aur curat.
Părerea mea sinceră, să fie el însuși și să facă ceea ce îi place și își dorește, mă-sa nu va fi lângă el când va învăța nopți și zile pentru examene, nici când se va angaja și se va trezi în fiecare zi să se ducă la muncă... Este plină lumea de oameni care au făcut ceea ce și-au dorit părințiu și bine nu au ajuns, au rămas doar cu o foaie colorată, iar în unele cazuri chir și cu ceva probleme psihice, nimic mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru OttoVonAegyssus):

Asta incerc sa ii zic si eu mamei. Vreau sa il lase sa faca ce vrea cu viața lui.Nu toata lumea poate sa fie doctor. Consider că in această țară nu merită să te faci doctor.O sa ii mai explic mamei.

| Eireann a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba daca merita sau nu sa te faci medic. E vorba de 6 ani de munca foarte grea ca sa implineasca un vis care nu e nici macar al lui. Si de ce trebuie tu sa vorbesti cu mama, el nu poate?

| anonim_4396 explică (pentru Eireann):

Crede-ma ca nu e cea mai intelegatoare persoana.Are alte planuri pentru noi.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Să n-ai viitor cu farmacia când e câte o farmacie la fiecare 10 metri? maică-ta a rămas cu percepțiile de job-uri de pe rvremea ei, zi-i să-și dea update în 2020

| zurick a răspuns:

Să nu aibă viitor? laughing
Farmacia nu va rămâne vreodată fără viitor. Fratele tău dă unde consideră, această decizie îi aparține lui nu este nevoie să îl " lase " mama. Plus că va fi aiurea să facă ceva ce nu își dorește.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Fratele tău e bine să dea la Farmacie, deoarece i se potrivește mai bine.

| Hannah06 a răspuns:

Medicina generala presupune mult mai multa responsabilitate si munca, dar satisfactiile sunt mai mari, Farmacia pentru un baiat nu e prea ok decat daca munceste mult sa ajunga ceva sus in domeniu, sunt cateva optiuni mai ales in orasele mari, dar in farmacia comunitara nu prea e viitor, salarii mici, nicio legatura cu chimia si e si munca fizica in afara de consilierea pacientului care si asta presupune multa rabdare, calitati umane, intelegerea omului in stari de nervozitate, chiar si mai multa decat un medic.