| anonim_4396 a întrebat:

Imi doresc sa ajung ofiter jandarm, dar nu stiu daca e o alegere buna, nu prea gasesc pe internet diferente intre jandarmi si politisti. Sau daca e o meserie potrivita pentru o fata, multumesc (ofer funda)

15 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Mare greseala. Risc, stres si bataie de joc pe bani putini ca pe postul de jandarm, controlor STB la bilete si politist nu mai gasesti in Romania. Nu imi dau seama cum de va place unora dintre voi tinerii sa fiti sclavii unui sistem corupt pana in maduva oaselor si sa stati cu capul plecat si cu ''da, sa traiti'' pe buze toata viata pentru un salariu de 3000 de lei (ca sa fac o medie). Desi mna, poate unii chiar s-au nascut sa fie sclavi, selectie naturala.

| vmalex21 a răspuns:

Trebuie sa dai la Academia de Militie, Facultatea de Jandarmi. Diferenta e ca militienii sunt functiomari cu statut special pe cand jandarmii sunt cadre militare. Politistii au mai multe drepturi ca jandarmii. Politia mentine ordinea publica pe cand Jandarmeria o restabileste. Tatal meu e cadru militar in Jandarmerie dar sincer nu iti recomand ca fata, sunt meserii mult mai sigure, frumoase si chiar banoase.Viata femeilor din sistemul de Ordine Publica nu e chiar asa usoara.

| Pati2500c a răspuns (pentru vmalex21):

Nu e o problema riscul meseriei, imi place si imi doresc mult si poate ca voi face fata, dar unii spun ca pentru fete e mai potrivit la politie si nu inteleg de ce

| vmalex21 a răspuns (pentru Pati2500c):

Pai e simplu.Cand Politia e depasita sunt trimisi jandarmii sa restabileasca. Vorbim despre conflicte intre clanurile unei minoritati, meciuri de fotbal care se lasa cu bataie, reglari de conturi intre interlopi, proteste care se pot lasa cu violente, etc. Politia nu are logistica si nici dotare de asa ceva.Practic tu vei fi trimisa sa rezolvi ceea ce nu au reusit militienii.Banuiesc ca nu esti genul careia sa ii placa bataie, conflictul, etc. Daca iti face vreunul plangere sau comiti vreo abatare vei fi cercetata si judecata de catre tribunalul militar.E valabil si daca vorbim despre evenimente petrecute in timpul tau liber.Vei avea o groaza de drepturi limitate.Vei parasi orasul numai cu aprobarea comandantului si cereri. Daca te duci pentru munca la stat si salariu o sa ai parte de o surpriza urata.Un politist local angajat la Primarie castiga dublu si nu are atatea batai de cap.Concluzia trebuie sa o tragi singura. Daca nu ai obiective prea mari in viata, iti place sa lucrezi si cu oameni mai grei de cap(e plina Jandarmeria de asa ceva), sa fii trimisa sa ai de a face cu cele amintite mai sus, sa iti iei adio de la o gramada de drepturi si libertati e si asta o varianta.

| vmalex21 a răspuns (pentru Pati2500c):

Nu vreau sa te descurajez dar iti pun si eu o intrebare.Ce vei face cand vei intalni un individ recalcitrant, beat crita si cat dulapul sau chiar mai multi? Ce se invata in scoala nu te va prea ajuta in ceea ce se intampla pe strada.

| Pati2500c a răspuns (pentru vmalex21):

Si ca ofiter ai aceleasi atributii? Stiam de la cineva ca e mai bine in jandarmerie decat in politie

| vmalex21 a răspuns (pentru Pati2500c):

Bineinteles.Asta daca nu ai ceva intrare sa ajungi pe vreun loc caldut sau nu esti ofiter pe vreo specialitate gen psiholog, etc. ca atunci e alta treaba.Gradul superior nu te scapa. Poti sa fii trimisa inclusiv la imundatii, dezapeziri, etc. Tatal meu a lucreaza in logistica.Cand e nevoie e scos si trimis si la interventii sau calamitati.Nu e nici pe departe mai bine, nici macar la salariu.La ultimele cresteri salariale jandarmii si pompierii au fost lasati deoparte.Realitatea din sistem nu este chiar asa de frumoasa.Un vecin de-al lui care lucreaza la Polita Locala primeste dublu la salariu, nu are atatea atributii si limitari si nici stres.

| Pati2500c a răspuns (pentru vmalex21):

Pff, o sa ma mai gandesc ce voi alege, dar in principiu ofiter jandarm sau politie, poate se mai schimba ceva intre timp

| vmalex21 a răspuns (pentru Pati2500c):

Poti incerca si la MAPN ca si acolo sunt destule posibilitati de a ajunge ofiter(chiar mai multe ca la MAI). Oricum pentru ambele variante trebuie sa urmezi Academia de Politie iar pentru MAPN una din cele militare.Din ce am inteles anul asta nu e prea clar daca vor mai organiza admitere din cauza Coronavirusului insa in Ianuarie vor organiza cu siguranta.De curiozitate, din ce oras esti?

| Pati2500c a răspuns (pentru vmalex21):

Din Craiova

| vmalex21 a răspuns (pentru Pati2500c):

Stiam pe cineva de acolo, a dat la Dragasani la subofiteri de jandarmi si a fost repartizat la Ploiesti.Insa ca si subofiter nu merita, cel putin parerea mea.Din pacate in zona Olteniei nu exista nicio Academie Militara.Eu sunt de pe langa Sibiu si la Academia Militara din Sibiu se scoteau si locuri de formarea ofiterilor pentru MAI.Asta ca alternativa la Academia din Bucuresti.Plusul e ca iesi si cu o meserie pe varianta asta si esti incadrata pe o specialitate.

| Pati2500c a răspuns (pentru vmalex21):

Nu vreau la subofiteri, vreau sa dau la Bucuresti la academie, dar nu sunt sigura daca jandarmerie sau politie. Totusi nu as vrea la politie, nu prea sunt respectati si nu vreau sa dau amenzi sau ceva de genul

| vmalex21 a răspuns (pentru Pati2500c):

Ei sa stii ca in astfel de meserii nu prea e dupa tine sau constinta ta ci dupa ordine.Cel putin in Romania.Ori la Jandarmerie e militarie in toata regula.Un politist mai poate refuza anumite lucruri pe cand un jandarm risca sa ajunga in fata tribunalului militar. Jandarmii nu au sindicate care sa ii apere in astfel de situatii.Si jandarmii dau amenzi si inca mult mai multe ca militienii.Pe partea de respect sunt cei mai putini respectati din tot Ministerul de Interne.Inclusiv politistii ii ironizeaza.Cred ca ai auzit de,, cea mai proasta meserie este la jandarmerie,,

| Pati2500c a răspuns (pentru vmalex21):

Mersi pentru informatii happy

| vmalex21 a răspuns (pentru Pati2500c):

Cu cea mai mare placere.