| Evelinmariaa a întrebat:

Îmi poate spune cineva care este "procesul" prin care devii profesor și totodată, câteva lucruri care se fac după ce obții acest post? Mă refer începând de la facultate și până în momentul când trebuie sa ai inspecții etc. Vreau cât mai in detaliu

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faci intai o facultate si dupa terminarea ei, iti cauti post de profesor in scoli sau licee, in functie de profilul pe care l-ai facut.
Bineinteles ca posturile se scot la concurs, asa ca, trebuie sa fii foarte bine pregatita ca sa iei concursul si sa iei postul respectiv.
La inceput vei fii supravegheat de un profesor cu experinta, sau de directorul scolii si mai tarziu vei avea inspectii neprogramate de directorul scolii sau de al inspectoratul scolar, ca sa vada cum te comporti si cum predai la ore.

| Kogaion a răspuns:

Pai procesul e simplu, te duci la facultatea pe care vrei sa o predai(Litere, matematica, biologie, fizica, etc.). Dupa aia trebuie sa faci master si sa faci niste cursuri de psihopedagogie. Dupa ce ai facut astea, iti faci un dosar si te duci la concursul de titularizare si in functie de nota pe care o iei, iti alegi unde vrei sa predai.

| Andreea_Bîndar_1994 a răspuns:

Bună. Poți fi profesor făcând o facultate în domeniul respectiv. Eu de examfacut politehnica inginerie chimica si dacă am făcut si cursurile de psihopedagogie din cadrul facultății. Cu aceste doua diplome poți fi profesor de chimie. Sau alta facultate în funcție de materia pe care vrei sa o predai. Ulterior dai niște examene sa crești in grade. Nu faci inspecții ca profesor decât dacă lucrezi la inspectorat sau ești director la o unitate de învățământ. Poți fi si profesor universitar dacă faci după licență si master si doctorat. Succes happy

| Evelinmariaa explică (pentru Andreea_Bîndar_1994):

Pai și atunci când un profesor are o inspecție la clasa de ce o are? In ce consta? Și totodată care faza cu vacantele? Trebuie sa te duci la școală în acea perioada? Și dacă da, ce faci mai exact?

| Kogaion a răspuns (pentru Evelinmariaa):

De grad, sa vada cum se descurca la clasa, marire de grad, etc.

| Andreea_Bîndar_1994 a răspuns (pentru Evelinmariaa):

Un profesor are vacanta ca si elevul însă ai multe de rezolvat totuși si în vacanta. Ori pregătești subiecte de bac. Ori corectezi corigent. Iar inspecția pe clase. E ceva local. Directorul e obligat din când în când sa facă inspecții si dacă nu are el timp alege profesori capabili