| SetYourselfFree a întrebat:

imi puteti da cat mai multe detalii despre scoala de politie(nu facultate)Ma intereseaza printre altele:se accepta si fete la scoala, ce condiții de admitere sunt, in ce orașe din țară există astfel se scoli(ma intereseaza sa stiu mai ales daca exista in zona clujului)etc. funda

Răspuns Câştigător
| Ionut231312 a răspuns:

Hey!

In Romania exista doua scoli de politie, de unde iesi cu gradul de agent de politie(si poti avansa pana la agent sef principal)

Una este situata in Cluj, denumita "Septimiu Muresan", iar una la Campina, denumita "Vasile Lascar". Cursurile momentan dureaza un an(zic momentan deoarece se doreste marirea acestora la 1.5/2 ani datorita faptului ca intr-un timp asa de scurt precum este acum nu poti invata tot ceea ce ai nevoie pentru a te denumi "pregatit").

Se accepta fete, insa pentru acestea este putin mai greu, deoarece traseul nu poate fi facut de oricine, si, precum anul acesta, traseul a dat batai de cap multor fete la admiterea de la Campina(din 1364 de fete au luat doar 380)

Pentru a da la una din scolile de politie trebuie sa treci intai prin niste probe: proba medicala, psihologica, sportiva, iar mai apoi vei ajunge la proba practica, unde vei da examen scris la gramatica(romana) si o limba straina la alegere(engleza, franceza etc).

Pregatirea este recomandat sa inceapa cu un an inainte, pentru a avea cat mai multe sanse la urmatoarea admitere.

Iti urez bafta si toate cele bune! big grin