| pinksweetloverr a întrebat:

Buna, imi puteti recomanda va rog cateva facultăți care ma ajuta să imi iau un job bun de viitor? Parintii mei ma obliga să dau la medicina sau la academia de politie dar mie nu-mi place niciuna. Am 15 ani, sunt a 9 a, nici nu stiu ce imi place sau ce as vrea să fac pe viitor iar ei ma obliga să imi aleg deja ce vreau să fac ca să pot să incep meditatiile. Vreau să raman pe real, si ceva cu matematica, dar nu foarte multa ca nu ma descurc asa bine deci informatica cam cade din start happy. Multumesc.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fizică.

| Frank51 a răspuns:

De viitor este automatica, mecatronica, programare, medicina pe specializări de micro biologie.

| dinaprilie a răspuns:

Daca incepi de pe acum informatica - simpla, mai usoara in 2-3 ani esti deja angajat f sa termini liceul. Fa-o! ca e de viitor, mai ales in viitorul care se anunta. Nu trebuie sa-ti placa. Doar trebuie sa o tolerezi.

| DonEduardo a răspuns:

Buna. Sa stii ca pentru programarea basic nu-ti trebuie matematica.

| Mellie00 a răspuns:

A zis cineva prin raspunsuri ca daca te apuci de "informatica simpla" in 2 ani esti angajat fara sa termini liceul. Chiar sunt curioasa ce inseamna "informatica simpla"laughing. E un domeniu complex in care ai nevoie de multi ani de munca pentru a deveni foarte bun. De multe ori recruiterii nici nu se uita la tine chiar daca esti la facultate in domeniu, de liceu nu mai zic. Oricum, informatica nu prea are treabă cu matematica (depinde foarte mult si de ce faci mai exact in informatica). Daca vrei de exemplu sa faci jocuri atunci da, ai nevoie si de matematica si de fizica, dar daca vrei sa faci o aplicație web de exemplu, nu prea ai matematica. Poti incerca sa faci niste research si vezi ce te atrage happy