| anonim_4396 a întrebat:

Bună! În ce laboratoare pot munci farmaciștii? Cu ce se ocupa ei (în laborator)? Este un domeniu bun (condiții de munca, salariu etc? Dar in monitorizare si control?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

In laboratoare de controlul medicamebtului-pentru a vedea daca medicamentele corespund normelor in vigoare. Cred ca si in laboratoare de analize, pot face determinari/analize ce tin de chimia analitica pentru a determina continutul anumitor minerale, hormoni sau altele. Cred ca se poate ajunge acolo destul de greu, pentru ca majoritatea joburilor cauta ori persoane care au terminat medicina, ori chimia. Fabricile iarasi trebuie sa aiba ceva laborator in care sa testeze calitatea produselor (aici poate fi vorba si de creme, solutii, siropuri (nu doar de comprimate). Cred ca o privire de ansamblu mai buna vei avea daca faci rezidentiatul. happy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Farmacistii muncesc in laboratoarele farmaceutice, in companii care fac medicamente, cosmetice, sau in farmacii.
Ca farmacist ai nevoie de facultate, deci ai salariu mare si raspundere foarte mare.
Un farmacist nu se ocupa de monitorizare sau control, sunt alte profesii si departamente care se ocupa cu acest lucru tehnic (farmacistii fiind chimisti si biologi in acelasi timp).

| PVAAVU a răspuns (pentru Violleta2022):

Ba nu sunt biologi și chimiști în același timp. Farmaciștii sunt farmaciști.

| PVAAVU a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate îmi poți spune cum ai ajuns la concluzia asta? Farmaciștii fac 5 ani. În ultimii trei ani fac științe farmaceutice iar în primii doi ramuri ale biologiei și chimiei, dacă sunt biologi și chimiști, înseamnă că ei fac tot ce fac cei de la biologie și chimie (6 ani) în doi ani ceea ce evident nu-i adevărat.