| anonim_4396 a întrebat:

In vara am admiterea la facultate si as fi vrut sa va intreb, cum este mai bine, daca de exemplu exista universitati si la mine in oras mai are rost sa plec la facultate in alta parte? Adica aproape toti colegii mei dau in alte orase la facultate si eu ma gandeam ca aici as fi si acasa si mi-ar fi mult mai usor nu m-as mai chinui cu naveta si asa mai departe. Plus ca sunt si aici facultati destul de bune. Care sunt dezavantajele/avantajele plecarii la facultate mai departe?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vad nici un avantaj sa pleci din orasul tau, daca acolo ai o facultate buna pe care vrei s-o urmezi.
In schimb avantaje sunt: esti acasa, ai cine sa aiba grija de tine, ai rudele, prietenii, etc, nu cheltui bani pe cazare, mancare, etc, ai conditii bune de invatatura.