| Jontytzz a întrebat:

Inainte de intrebarea propriu-zisa incep cu o mica descriere. Sunt un pusti de 15 ani, elev in clasa a 10-a ( dupa varsta par cam mic de a 10-a ) la profil real Stintele Naturii ( bio-chimie ).Am avut "norocul" ( nici eu nu stiu daca e vorba de noroc sau ghinion ) la o profesoara de biologie destul de rea, cum este numita de majoritatea elevilor. Doamna cand intra in clasa ne spune paginile lectilor si ne lasa pe noi sa facem rezumatul in timp ce ea ne povesteste lectia ( eu nu fac rezumatele lectiilor ci le copiez ).
Pana acum nu am putut vedea un test cu nota 10 care sa aiba si numele meu pe el insa cu o saptamana inaintea ultimului test m-am apucat de invatat, stiam lectile de la virgula si pana la punct, lectii pe care si acum dupa 2 saptamani le-as putea spune la perfectie.
Cu profesoara de chimie ma-nteleg bine, o doamna batrana care ne paraseste anul acesta. Pricep lectile pe care ni le preda, imi e usor sa scriu reactii, problemele imi pun cateva piedici insa cu putin ajutor din partea profesoarei ma le rezolv ( Sunt singurul care face tema, iar doamna ma intreaba doar pe mine ).
Ceea ce am gasit pe internet despre admiterea si totodata facultatile de medicina m-a speriat. Chiar este atat de greu la medicina?
Ceva surse pentru teoria de admitere?
Un site de medicinisti de unde pot afla cum este intr-o asemenea institutie?
Performanta este 1% talent si 99% munca. Iar in opinia mea talentul reprezinta posibilitatea si totodata dorinta de munca happy.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Poftim un blog de medicinisti; https://meddstudent.wordpress.com/
Cat despre tematica si bibliogafia admitere la medicina vezi pe cea de la UMF Cluj :http://www.umfcluj.ro/......96-tem2015

4 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Nu e greu, trebuie sa iti placa.in faculatte e mult mai mult decat in liceu.Materiile ce se predau la cursuri nu o sa le gasesti pe net.Esti doar in clasa a 10, de abia dupa clasa 11 iti dai seama cu adevarat cum e.Deci ai rabdare si da-ti silinta.

| Jontytzz explică (pentru Morenna10):

Nu ma deranjeaza sa invat la biologie, sincer sa fiu imi place. Profilul este foarte bun, in clasa a 11-a o sa am 3 ore de biologie. Vreau sa stiu din timp pe ce drum o iau pentru a-mi alege cel mai bun drum happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
iti pot da un link cu un blog de medicinisti poftim : https://meddstudent.wordpress.com/.
O zi buna.

| unprietenaproape a răspuns:

Sunt foarte multi care au pus astfel de intrebari pe TPU. citeste le unde scrie cauta intrebari sau raspunsuri, deaspura cartegoriei