| nimphe1 a întrebat:

Bună, întotdeauna m-a fascinat psihologia, dar am o nelămurire în privința asta. As vrea sa fac facultatea la Cluj si la master din câte am înțeles îți alegi ce vrei pe mai departe, eu as vrea psiholog in domeniul politiei, dar trebuie sa fac si academia sau școala de politie pentru asta? Nu este nevoie doar de facultatea si master? Asa am auzit, nu stiu sigur de asta rog să răspundeți cu seriozitate si cineva care chiar stie cu exactitate ce trebuie sa fac. Mulțumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Cam asa arata un program de Master in Psihologie:
http://fpse.unibuc.ro/admitere/studii-de-master/prezentare
A fi psiholog se practica in orice domeniu ocupational si nu e nevoie sa ai studii in ariile respective, ci doar in domeniul Psihologiei. Si studii bune. Un psiholog este un psiholog, nu un medic, nu un politist, nu un frezor.

| Nilsson a răspuns (pentru Lostlyric):

Stii cumva daca se poate profesa in meseria de psiholog doar cu un program de master, chiar daca nu am licenta in psihologie?

| Lostlyric a răspuns (pentru Nilsson):

Teoretic, da. Practic, gandeste-te la cum functioneaza campul muncii. Nici cei cu studii complete nu au 100% sanse sa se angajeze pe specializari si domenii. Si psihologul are un angajator care ii va lua CV-ul la puricat.

| Lostlyric a răspuns (pentru Nilsson):

Daca vrei sa faci acest mic artificiu, gandeste-te ca o licenta in Psihologie, ca diploma, se ia foarte usor. Poti sa urmezi cursurile si la FF, pe diploma nu va fi trecuta nota. Masterul e cel in care aprofundezi specialitatea. Nu e complicat nici asa si ai avea mai multe sanse sa-ti imbunatatesti un CV.

| Nilsson a răspuns (pentru Lostlyric):

Nu ma intereseaza neaparat imbunatatirea CV-ului, ci sa stiu daca un program de master imi poate oferi drept de practica.
Masterul consider ca ar fi mai avantajos pentru ca studiile dureaza doar doi ani, sunt mai putine examene si pot lucra intre timp caci de regula cursurile sunt dupa-amiaza. E altfel cand poti frecventa cursurile.
Am deja o licenta si master in cu totul alt domeniu (economie) si lucrand de aproape 3 ani cu tabele excel, rapoarte si mail-uri mi-am dat seama ca nu as vrea sa fac asta toata viata, cred ca psihologia mi-ar oferi o satisfactie mai mare, plus ca s-ar putea sa am o oportunitate sa profesez in acest domeniu.

| Lostlyric a răspuns (pentru Nilsson):

In concluzie, da. Masterul iti ofera specializarea, specializarea este cautata in campul muncii. Cerinta pentru admiterea la Master in conditiile in care ai urmat deja un anumit tip de invatamant superior este aceasta, citez:
"Pentru absolvenții unei alte instituții de învățământ superior: se adaugă diploma de licență în original şi copie certificată conform cu originalul sau echivalenta acesteia şi adeverinţă de la prima facultate cu specificarea numărului de ani efectuați la buget sau taxă și a perioadei în care s-a primit bursă."
Mult noroc!

| Nilsson a răspuns (pentru Lostlyric):

Mersi pentru informatii, o sa ma interesez mai in detaliu de un program.
PS: nu cred in noroc :)
https://www.tpu.ro/......ubiectiva/

| Lostlyric a răspuns (pentru Nilsson):

Norocul este un sinonim de moda veche al "sansei". Daca crezi in ceea ce spun cercetatorii vizavi de acea "sansa" infima, care se intampla inclusiv in vietile oamenilor, inclusiv in modul in care ei au evoluat (nu doar la specia noastra), atunci crezi si in noroc. Ceea ce iti doresc este sa fii tu insuti o sansa/un noroc in situatia data. Iar daca nu crezi in sansa sau noroc, nu-i problema pentru ca ti-am facut un compliment cu cele mai bune intentii.
http://dex.dictoo.eu/index.php?m=0&cheie=%C5%9Fans%C4%83